Saklanan gerçek ve gazeteci Çağdaş Gökbel: “Günlük 2 bin dolara savaşmaya var mısınız?”

“Ukrayna için barış” diye bağıranların bölgeyi silahlandırmak için birbiriyle yarıştığı bu döneme “cuk” oturan ve tüyler ürperten bir iş ilanı çok şeyi açıklıyor. Saklanmak istenen gerçeğin üzerindeki örtüyü gazeteci Çağdaş Gökbel’in dikkati kaldırıveriyor.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

SolHaber yazarı ve Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) İrlanda Temsilcisi Çağdaş Gökbel Ukrayna-Rusya savaşı ile ilgili çok sarsıcı bir ABD kökenli iş ilanına işaret etti.

Konuyla ilgili SolHaber’deki köşesinde geniş şekilde söz eden gazeteci Gökbel yazısında ”Kapitalist kurallara bağlı kalarak düşünecek olursak, düzenle olan uyumsuzluğumuzun bedelini ağır bir biçimde ödüyoruz. Kısacası ‘iş beğenmiyoruz’. Halbuki kamuflajları giyip, kolumuzda Ukrayna bayraklı pazubandla bizler de poz vermeyi becerebilsek belki de buharlaşma eşiğini aşabiliriz. İroniyi bir kenara bırakırsak, dünya gerçekten emperyalistlerin elinde yok oluyor. Bu yok oluş önce insanın kaybolmasıyla başlıyor… ‘Westworld’ sadece mide bulandırıcı bir bilim kurgu dizisi değilmiş” şeklindeki sözlerine yer verdi.

“Silent Professionals/Private-Security Job Market” adından da anlaşılacağı gibi lejyonerlerin iş bulmak için başvurdukları bir platforma işaret eden Çağdaş Gökbel, Yeni Posta gazetesinin YouTube kanalında yayınlanan “Avrupa Gündemi”nde Işın Ertürk’ün konuya ilişkin sorularını yanıtladı ve Rusya-Ukrayna savaşının İrlanda’ya etkilerini aktardı.

Bu arada Afrika’dan ve Ortadoğu’dan gelen göçmenlerin tersine, Avrupa’nın kapılarını sonuna kadar Ukraynalılara açması ile ortaya çıkan “öteleyici” tutumu da değerlendiren Çağdaş Gökbel, “Avrupa’yı şimdi yeniden bir Nazi iktidarı tehlikesi bekliyor ve bu noktada en hassas eşikte duran ülke Almanya. Ayrıca bu savaş ne yazık ki bumerang gibi Avrupa’yı vuracak, ekonomisini, toplumsal barışını ve demokrasisini” diye konuştu.

Savaşın Birleşik Krallığa etkisinin yoksulluk ve ırkçılık olarak karşımıza çıkacağını ve bunun da Avrupa’nın ortak sorunu haline geleceğini kaydeden Çağdaş Gökbel’in aktardıkları tüm detayları ile Avrupa Gündemi’nde yer alıyor.

YENİ POSTA – DUBLİN

FOTO: AA