Salgın yılını kârla kapattı: Türkiye turizmi için uçuş ağını genişletiyor

Salgın yılını kârla kapattı: Türkiye turizmi için uçuş ağını genişletiyor
REKLAM ALANI
Yayınlama: 25.03.2022
Düzenleme: 25.03.2022 11:13
16
A+
A-

SunExpress pandemiye rağmen 2021 yılını 59 milyon avro kâr ile tamamladı. 2021 yılında yüzde 75 doluluk oranı ile 6 milyon yolcu taşıdı. 2022 yazında 25 yeni rota ile şirket tarihindeki en büyük genişleme yaşanması, Türkiye turizminde güçlü bir toparlanma bekleniyor.

 

SunExpress’in güçlü finansal yapısıyla 2022 yılında büyüme stratejisini sürdürmeye devam edeceğini belirten SunExpress CEO’su Max Kownatzki, sezon öncesi açıklamalarında umutlu bir tablo çizdi:

“Türk turizminin en önemli oyuncularından biri olarak, Türkiye’nin seyahat etmek için en cazip destinasyonlardan biri olduğunu göstermek için büyük çaba sarf ediyoruz. En zorlayıcı dönemlerde bile Türkiye’nin turizm merkezlerine erişimi mümkün kıldık. Aileleri bir araya getirmeye devam ettik ve Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşlarının memleketlerine ve sevdiklerine kavuşabilmelerini sağladık. SunExpress olarak elde ettiğimiz bu başarı, başta Türkiye hükümeti ve ilgili makamlar tarafından atılan hızlı ve cesur adımlar, çalışanlarımızın özverili çabaları ve bize güvenmeye devam eden sadık yolcularımız sayesinde gerçekleşti.”

SunExpress Genel Müdürü Max Kownatzki ve ve Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Çalışkan: Güzel beklentiler.

TÜRKİYE İLE AVRUPA ARASINDAKİ EN GENİŞ UÇUŞ AĞI

SunExpress, 2022 yaz sezonunda toplamda 25 yeni rota ve ek 16 bin 250 uçuşla tarihindeki en geniş uçuş ağına ulaşıyor. Havayolu, Türkiye’den 30 ülkede 60 destinasyona ve 175’ten fazla rotaya aktarmasız uçuş sunuyor.

Max Kownatzki şu açıklamalarda bulundu:

“Tarifeli uçuşlarla Akdeniz ve Ege bölgelerine en fazla turist taşıyan hava yolu olarak unvanımızı korurken tüm Türkiye’ye en fazla turist getiren bir numaralı turist hava yolu olma hedefimize doğru adım adım ilerliyoruz. Zengin tarihi ve kültürü, eşsiz mutfağı ve aynı anda farklı iklim koşullarıyla ziyaretçilerine sınırsız alternatif sağlayan Türkiye’nin sadece yazın değil her mevsim sunacağı çok şey var. Turizmi deniz tatilinin ötesine taşıyarak Türkiye’yi yılın her döneminde ziyaret edilen bir ülke haline getirmek adına canla başla çalışmaya devam edeceğiz.”

Türk Hava Yolları ile Lufthansa’nın ortak kuruluşu SunExpress, pandeminin havacılık sektörü üzerinde devam eden etkilerine rağmen 2021 yılını 59 milyon avro operasyonel kâr ile tamamladığını açıkladı. 2021 yılında toplamda 6 milyon yolcu ağırlayan havayolunun doluluk oranı ise pandemi öncesi seviyelere yaklaşarak yüzde 75 olarak gerçekleşti.

TÜRKİYE KIYI ŞERİDİNDE KAPASİTE ARTIŞI VE 20 YENİ ROTA

Kownatzki, şirketin Antalya, İzmir, Dalaman ve Bodrum-Milas gibi Türk Rivierası’nda dört ana havalimanına odaklandığını belirten Kownatzki, şunları söyledi:

“Seyahat talebi, yaz sezonu yaklaştıkça güçlenmeye devam ediyor. 2022’de  bu sahil kentlerine yaptığımız uçuşlarda pandemi öncesindeki seviyeleri aşarak, 2019 yılına kıyasla kapasitemizi daha fazla artırmayı hedefliyoruz. Kapasite artışının yanı sıra yeni dış hat destinasyonları ile bu şehirlere daha fazla bağlantı sunacağız.”

2022 yaz sezonunda SunExpress, Antalya, İzmir, Dalaman ve Bodrum-Milas havalimanlarından toplamda 33 bin uçuş gerçekleştirecek. Havayolu, bu merkezlerden, 20’si yeni eklenen destinasyon olmak üzere, toplamda 52 noktaya uçacağını açıkladı.

2022 yazında, geçen yıla kıyasla 1250 adet daha fazla uçuşla 14 Anadolu kentinden Avrupa’nın 18 şehrine direkt tarifeli seferler sunan SunExpress’in bu yaz Anadolu – Avrupa uçuş ağına eklediği 5 yeni dış hat rotası şöyle: Ankara – Kopenhag, Samsun – Viyana, Zonguldak – Dortmund, Ordu – Düsseldorf ve Kayseri – Viyana.

TÜRKİYE TURİZMİNİN GÜÇLÜ GERİ DÖNÜŞÜNE DESTEK

SunExpress’in, Türkiye ile Avrupa arasındaki direkt uçuşları ile Türkiye turizminin güçlü bir destekçisi olduğunu belirten Kownatzki, “Kapasite ve uçuş sayılarımızdaki artış, uçuş ağımızdaki ve filomuzdaki genişleme, yeni eklenen destinasyon ve bağlantılarımız Türkiye turizminin güçlü toparlanmasına olan güvenimizin bir yansıması. 2022 yılında her zamankinden daha fazla kapasite artışı ile Türkiye’nin turizm hedeflerine ulaşmasına destek olmak için üzerimize düşeni yapacağız. SunExpress olarak Türkiye’nin turizm elçisi rolünü üstlenmeye ve Türkiye turizmi için güvenilir bir havayolu ortağı olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

YENİ POSTA – FRANKFURT

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.