Salgının milyarderleri ve yoksul milyarlar: Ya aşı hakkındaki endişeler?

Salgın zengini daha zengin, fakiri daha fakir yaptı. Dünya çapında sosyal eşitsizliği büyük ölçüde körükledi: En zengin on milyarderin (hepsi erkek) serveti iki katına, yani 1,5 trilyon dolara çıkarken, yoksulluk içinde yaşayan insan sayısının ise kat kat arttığı söyleniyor.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

 

Tüm milyarderler servetlerini pandemiden önceki 14 yılda olduğundan daha fazla artırdı.

Hükümetler ekonomiye milyarlarca dolar pompaladı. Buna karşılık kalkınma kuruluşu Oxfam’ın Almanya’daki sosyal eşitsizlikten sorumlu yetkilisi Manuel Schmitt, uzaya yapılan yolculuklar bir yandan konuşulurken küresel yoksulluğun önemli ölçüde arttığına işaret ediyor.

Diğer taraftan hepimizin gururu BioNTech aşısı hakkında Prof. Dr. Uğur Şahin Almanya’nın saygın bilim adamları tarafından soru yağmuruna tutuldu. Almanya’da dört saygın kimya profesörü, BioNTech’in kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin’e bir soru listesi gönderdi. Profesörler listede aşıyla ilgili olası kalite sorunları konusunda endişeli olduklarını dile getirdiler ve şu çok endişe veren açıklamayı yaptılar: “Bu ürünün şu anda toplu aşılama için kullanılabileceği izlenimine sahip değiliz.”

Öte yandan İtalyan bilim adamı Stefano Montanari laboratuvarda analiz ettikleri Covid-19 aşıları içinde en temiz olanın Çin tarafından üretilen Sinovac olduğunu açıkladı. Aşılarda nanoteknolojiye ait partiküller ve grafen oksit bulduklarını belirten Stefano Montanari’ye göre, grafen oksit vücuda enjekte edildikten sonra organizmadaki demiri manyetik yapma özelliğine sahip. Bunlar çok ciddi iddialar.

“Kadın Sözü ile Avrupa”da bu hafta salgının zenginleri ve aşılara yönelik bilim adamlarının kaygı dolu açıklamaları mercek altına alındı.

Programda BioNTech’in kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin’in patenti bir kenara bırakarak ilk adımı atması ve dünyaya örnek olması için çağrı yapılırken, aşı ile ilgili bilim insanlarının kaygı dolu açıklamalarına da kamuoyunu aydınlatmak üzere hızla yanıt vermesi gerektiğine işaret edildi.

Yeni Posta haber portalı Genel Yayın Yönetmeni Işın Ertürk’ün hazırlayıp sunduğu bu haftaki programa katılan gazeteciler şöyle:

Yeni Posta İngiltere Temsilcisi Gözde Sapanlı

Serbest Ada Genel Yayın Yönetmeni Birgül Göker Perdisa – Bologna / İtalya

Serbest Gazeteci Seda Şanlıer – Stockholm / İsveç

Serbest gazeteci Ufuk Evla Bostan – Frankfurt / Almanya

YENİ POSTA – STUTTGART

FOTO: sharon-mccutcheon-rItGZ4vquWk-unsplash / brano-QSuou3VAtf4-unsplash