Salgınla gelen ekonomik kriz, Alman şehirlerindeki şirketleri daha ağır vurdu

Almanya’nın önemli ekonomi ve düşünce kuruluşlarından Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) salgını sonucu ortaya çıkan ekonomik krizin Alman şehirlerindeki şirketleri kırsal bölgelerdekine göre daha fazla sarstığını belirtti.

Ifo tarafından şirketlerin iş durumları ile işgücü piyasası istatistikleri kullanılarak yapılan ekonomik krizin bölgesel düzeydeki ekonomik etkileri araştırmasının sonuçları yayımlandı. Araştırmada, Covid-19’un sebep olduğu ekonomik krizde Alman şehirlerindeki şirketlerin iş durumunun kırsal bölgelere göre daha belirgin şekilde kötüleştiği ve işsizliğin arttığı belirtildi.

Araştırmada, “Sosyal tüketim, şehirlerde daha büyük bir rol oynuyor ve salgının ekonomik etkileri buralarda daha ağır bir darbeye sebep oldu” denildi. Ifo araştırmacılarının her birinin benzer demografik, yapısal ve salgınla ilgili aynı özelliklere sahip 4 bölgeyi incelediği bildirilen raporda, şunlar kaydedildi:

“Salgının etkisi en çok işsizlik oranında belirginleşti. 2020’nin ocak-ağustos döneminde şehirlerde işsizlik oranı yaklaşık 1,5 puan arttı. Diğer bölgeler için bu artış yüzde 0,3 ila 0,8 puan ile orta düzeyde kaldı. İş durumuna gelince, şehir kümelenmesindeki şirketler 2020 baharında başlayan yüzde 5 ila 10 puanlık daha büyük bir düşüş yaşadı.”

KRİZ SONRASINDA ŞEHİRLER

Ifo Makroekonomi ve Anketler Merkezi Direktörü Andreas Peichl, konuya ilişkin değerlendirmesinde, şehirlerin daha az sanayi üretimine ev sahipliği yaptığı için 2020’nin ikinci yarısında imalat sektörünün toparlanmasından daha az fayda sağladığını belirterek, şu yorumda bulunudu:

“Bu etkinin daha uzun süre devam edip etmeyeceğini söylemek zor. Şehirler, krizden sonraki ekonomik toparlamadan ortalamanın üzerinde fayda sağlayabilir. Öte yandan, dijitalleşmenin ve evden çalışmanın uzun vadede kırsal bölgelere fayda sağlaması da mümkündür.”

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: A.A.