Sanatın başkenti Londra’da, sektörü yöneten bir Türk kadını: Bengi Ünsal

Sanatın başkenti Londra’da, sektörü yöneten bir Türk kadını: Bengi Ünsal
REKLAM ALANI
Yayınlama: 18.01.2022
2
A+
A-

Sahne ve görsel sanatların başkenti Londra’daki ICA (Institute of Contemporary Arts/Çağdaş Sanatlar Enstitüsü) artık bir Türk direktör ile faaliyetlerine devam edecek.

 

İngiltere medyasında ve özellikle sosyal medyadaki sanat sayfalarında ardı ardına paylaşılan bu haber, sanatseverler kadar, Britanya’daki Türk toplumunu da memnun etti.

Eğlence sektörünün son iki yıldır yaşam mücadelesi verdiği bir dönemde, bu denli güzel bir transferin gerçekleşmesinin ardındaki isim Bengi Ünsal.

Türkiye’de, İKSV’deki kariyeri esnasında, Londra’daki Southbank Centre’dan gelen teklifle Londra’ya taşınan Ünsal, Southbank Centre’ı pandemi boyunca yenilikçi yöntemlerle yönetmeyi başarmış bir isim.

İNGİLTERE’YE YETENEK TRANSFERİ

Sahne ve görsel sanatların kalbi olan bir şehirde, konusunun uzmanı onlarca ismi geride bırakıp, Türkiye’den İngiltere’ye “transfer” edilen Ünsal, 75 yıllık bir geçmişe sahip ICA’nın ilk kadın direktörü unvanını da aldı.

Bu yılın mart ayında işine başlayacak olan Ünsal’ın yeni görevi, ICA’nın resmi sosyal medya hesaplarından duyuruldu.

Türkiye ve İngiltere’deki sanat dünyasından isimlerin tebrikleriyle dolup taşan sosyal medya duyurularında, Bengi Ünsal’ın İstanbul’da başlayan kariyeri de anlatıldı.

ÖRNEK BİR KARİYER

Festival kuratörlüğünde başarılı projeler hayata geçiren Ünsal’ın, müziğe olan tutkusu, ona harika bir meslek ve parlak bir kariyer kazandırmış. Tutkuyla yapılan işin başarıyı getirmesine verilebilecek  en güzel örneklerden biri olan Ünsal’ın kariyeri, kariyer derslerinde okutulacak türden.

Bir kadın yönetici olarak da kendini ispat eden Ünsal, üniversite eğitimini İstanbul’da tamamlamış, çalışma hayatına da İstanbul’da başlamış.

AVRUPA VE İNGİLTERE BASININDA GENİŞ YER VERİLDİ

ICA’nın sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, Bengi Ünsal’ın, İstanbul Kültür Sanat Vakfı bünyesinde, “saloniksv”nin markalaşma süreçlerine sağladığı katkıya da yer verildi. Hem İngiliz hem de Türk basınında geniş yer bulan bu önemli transfer, pek çok yeteneğe ilham olacak türden.

Türkiye’de kısıtlı bir kesimin tanıdığı bir isim olan Ünsal’ın bu başarısının ulusal basında yer almaması, sınırlı çevrelerce bilinip tanınması da şaşırtıcı değil, ancak Birleşik Krallık’ta durum farklı. Dünya sıralamasındaki en iyi sanatçılara ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapan ICA’da böyle bir görevde bulunmak, Ünsal’a önemli sorumluluklar verdiği gibi, tanınırlığının daha da artmasını sağlıyor.

Bu nedenle de önümüzdeki günlerde, Bengi Ünsal’ın adını daha fazla duymak şaşırtıcı olmayacak.

GÖZDE SAPANLI BIRMINGHAM / BİRLEŞİK KRALLIK

FOTO: İnstagram

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.