Savaş Avrupa’ya mı yayılıyor? Putin “gerçek bir enerji krizi” ile tehdit etti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, savaşla ilgili joker kartlarını yavaş yavaş masaya koymaya başlıyor.

 

Putin, Batı’yı ve milyonlarca Avrupalıyı “gerçek bir enerji krizi” ile tehdit ediyor. Zelenskiy ise savaşın Avrupa’ya yayılmasına karşı uyarıda bulunuyor. Bu arada ABD Başkanı Joe Biden, Rus askeri operasyonlarını ilk kez “soykırım” olarak nitelemesiyle dikkatleri üzerine çekti.

ALMANYA AMBARGO KONUSUNDA ÇEKİNGEN

Avrupa Birliği (AB), “Rusya’nın saldırganlığı ve Rus ordusuna yönelik güçlü savaş suçları şüphesi nedeniyle” Rusya’dan kömür ithalatının yasaklanması da dahil olmak üzere Moskova’ya karşı şimdiden çok sayıda ciddi yaptırım yayınladı. Ancak Federal Almanya dahil olmak üzere birçok AB ülkesi hâlâ Rus doğalgazı ve petrolüne ambargo uygulamaktan çekiniyor.

ALMAN ŞİRKETLERİ İKİYE BÖLÜNDÜ

Federal Almanya’daki birçok şirket, Rusya’ya karşı hammadde ambargosu uygulanmasından yana olsa da, Rus gaz ithalatının boykot edilmesi konusunda uyarılarını yinelediler.

Almanya gerçekten gaz, petrol ve kömür gibi Doğu’dan gelen “enerji” olmadan ne kadar dayanabilir?  Süddeutsche Zeitung, Mannheim Üniversitesi’ndeki Alman İş Paneli tarafından yapılan bir ankete işaret ederek, gaz tartışmasının Almanya’daki şirketleri böldüğü vurgusuna yer verdi.

Ankete göre, Almanya’daki şirketlerin yüzde 40’ından fazlası Rusya’ya karşı hammadde ambargosu talebini destekliyor. Öte yandan şirketlerin yüzde 36’sı Rus gazının ithalatının durmasını olumsuz görüyor.

”İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI’NDAN BU YANA YAŞANAN EN KÖTÜ KRİZ” TEHDİT EDİYOR

Öte yandan www.merkur.de haber portalında yer alan bir habere göre, ay başında BASF ve Siemens Energy şirketleri Rus enerjisini boykot konusunda uyardı. BASF patronu Martin Brudermüller, Rus gaz ve petrol ithalatının dondurulması veya uzun süreli durdurulmasının “Alman ekonomisini İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden bu yana en kötü krizine sürükleyebileceğini” söyledi.

Mannheim Üniversitesi profesörlerinden Philipp Dörrenberg ise Ukrayna’daki savaşın Almanya’daki şirketlerin yaklaşık yüzde 80’inin iş beklentileri üzerinde önemli bir etkisi olduğunu bildirdi. Açıklamaya göre hammadde eksikliği ve kesintiye uğramış tedarik zincirleri bazı şirketler için dramatik sonuçlar doğurabilir.

Örneğin, yıllık satışları iki milyon avro olan bir plastik üreticisi, hammadde fiyatlarının tekrar normale dönmesini umuyor. Alman İş Paneli’ne göre bir şirket temsilcisi, “Çalışanların yüzde 70’i kısa süreli çalışmak zorunda kalacak” derken, birçok şirket şu anda bu belirsizliği hissediyor.

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: AA