Savaş Avrupa’yı değiştiriyor: Ama nasıl?

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı, kesinleşmiş kanıları yıktı ve kısmen de olsa köklü zihniyet değişikliklerine sebep oldu. Savunma bütçeleri büyük ölçüde artırılırken, AB Kiev’e askeri ekipman tedarik etmeye başladı.

 

Yorumcular, silahlar sustuğunda Avrupa’da durumun nasıl görüneceği ve o an geldiğinde ne yapılması gerektiği üzerine düşüncelerini aktarıyor.

CORRIERE DELLA SERA (İtalya)  

YENİ BİR GÜÇ DENGESİ

Corriere della Sera’ya göre Batı yeniden silahlanmak zorunda kalacak: 

“Putin, Kiev’de bir kukla hükümet kurmayı başarana ya da Çin, ona baskı yapıp durmaya zorlayana kadar durmayacak. … Bu kadar ölüm ve yıkım sonrasında silahlar nihayet sustuğunda, Avrupa hükümetleri her koşulda halka Avrupa’daki güç dengesinin sonsuza değin değiştiğini açıklayabilecek durumda olmalı. … Hükümetler, er ya da geç bir savaş çıkmasını istemiyorsak, güçlü ve güvenilir bir caydırıcılığa sahip olmamız gerektiğini seçmenlerine anlatmalı.”

JORNAL DE NOTÍCİAS (Portekiz)  

YENİDEN İNŞA İÇİN EUROBOND’LAR KULLANILABİLİR

Avrupa artık yalnızca kısa vadeli çözümler üzerine kafa yormak yerine bir yeniden inşa planı geliştirme cesaretini göstermeli, diyor Jornal de Notícias: 

“Enerji vergilerini azaltabilir, askeri bütçeyi artırabilir, kaybedilmiş gıda üretim merkezlerini eski haline getirebiliriz, hayhay. Ama aynı zamanda, koronavirüsün sebep olduğu krizden çok daha yıkıcı hale gelebilecek toplumsal ve ekonomik kan kaybını da mümkün olduğunca önlemek üzere acilen iddialı bir plan tasarlamamız gerekiyor. Bu yüzden, pandemiden sonra akıllara gelen Eurobond ihraç etme fikri Avrupalı ortaklarca ciddiye alınarak tartışılmalıdır. Kesenin ağzını (her zamanki gibi) açmak istemeyenler tarafından da.”

LİBERTATEA (Romanya)  

İŞLER DAHA DA KARMAŞIK HALE GELECEK

Libertatea AB’nin Ukrayna’yla olan ilişkisinin ihtilaflarla dolu olacağı öngörüsünde bulunuyor: 

“Radikalleşen toplum bir yandan Avrupa’dan para isterken, diğer yandan Rusya’ya karşı direnişi güçlendiren kendi milliyetçi vizyonlarıyla çelişen tüm AB taleplerini reddedecek. … Savaşın sonucu ne olursa olsun, kimin kazandığı ya da kaybettiği fark etmeksizin Ukrayna’da hayat, savaşın öncesine kıyasla çok daha karmaşık hale gelecek. Macaristan, Polonya veya Romanya bile türlü sebeplerle AB’nin ‘problem çocukları’ olduysa, demokrasi anlayışı ve demokratik kurumları bakımından çok daha geride kalmış Ukrayna ne olacak acaba?”

LES ECHOS (Fransa)   

ANKARA’DAN NATO’YA BAĞLILIK MESAJI

Siyaset bilimci Dominique Moïsi, Les Echos’taki yazısında Putin’in Türkiye ile NATO arasındaki ilişkiye yeni bir heyecan kazandırdığını öne sürüyor: 

“Putin yalnızca İsveç ve Finlandiya gibi geleneksel olarak herhangi bir askeri ittifaka dahil olma konusunda çekinceleri olan ülkelerin bu tutumlarını gözden geçirmesine neden olmakla kalmadı, aynı zamanda NATO’nun en dikkafalı üyelerinden biri olan Türkiye’ye açıkça tarafını seçme fırsatı sundu. … Ankara, coğrafi ve tarihi nedenlerden ötürü Moskova’nın Odessa ve Karadeniz’de kontrolü yeniden ele geçirmesini istemiyor. Osmanlı ve Rus imparatorlukları arasındaki kadim rekabetin yeniden alevlenmesi an meselesi.”

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: AA

KAYNAK: https://www.eurotopics.net/tr/278012/savas-avrupa-yi-nasil-degistiriyor?pk_campaign=et2022-03-14-tr&pk_kwd=278012