“Savaş suçları cezasız kalmamalı”: Almanya’dan Ukrayna savunmasına daha fazla destek

“Savaş suçları cezasız kalmamalı”: Almanya’dan Ukrayna savunmasına daha fazla destek
REKLAM ALANI
Yayınlama: 05.04.2022
Düzenleme: 05.04.2022 10:16
11
A+
A-

Federal Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, ülkesinin Ukrayna’nın savunması için sunduğu desteği artıracağını söyledi.

 

Alman Dışişleri Bakanı, Ukrayna’da yaklaşık 6 haftadan beri her gün suçsuz insanların öldüğünü belirterek, Buça’da savunmasız, elleri arkadan bağlı öldürülen ve yol kenarına bırakılan insanların görüldüğünü, tecavüzün de bir kez daha savaşın bir aracı olduğunu söyledi.

“Bu savaş suçlarının cezasız kalmaması lazım” diyen Baerbock, Almanya’nın kanıtları korumak ve tanıkları yerinde dinlemek amacıyla Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne ek 1 milyon avro sağlayacağını, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’nin bağımsız soruşturma komisyonunun da bir milyon avro ile destekleneceğini belirtti.

Baerbock, Ukrayna’ya silahlar da sağlayacaklarını ifade ederek, “Ukrayna’nın savunmasına desteğimizi bir kez daha artıracağız” dedi.

Ukrayna’da milyonlarca insanın ölüm-kalım savaşı verdiğini aktaran Baerbock, “Bu yüzden şimdi, daha önce sağlamadığımız sistemlere de bakıyoruz. Ayrıca, silah sistemlerinin teslimi ve kullanımı gibi teknik sorunların da çözülüp çözülemeyeceği hakkında konuşuyoruz” ifadelerini kullandı.

“AB OLARAK YAPTIRIMLARI BİR KEZ DAHA SERTLEŞTİRECEĞİZ”

Baerbock, AB’nin Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımlara da işaret ederek, “AB olarak yaptırımları bir kez daha sertleştireceğiz. Almanya Brüksel’e bir dizi öneriler sundu” ifadesini kullandı.

Avrupa’nın tahıl ambarının alevler içinde olduğunu, bunun sonucunda gıda fiyatlarının arttığını belirten Baerbock, ”Küresel açıdan bu ilk olarak en zayıf ve yoksul ülkeleri ve insanları vuruyor” dedi.

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: AA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.