Savaşa devam mı, barış mı? Berlin Ukrayna’ya silah sevkiyatında temkinli

Doğu Ukrayna’daki durum dramatik bir şekilde kötüleşirken, Almanya Şansölyesi Scholz finansal destek sözü verdi, ancak Kiev’in talep ettiği ağır silahlar için bir vaatte bulunmadı.

 

Kimileri için bu yetersiz kalırken, diğerleri için Almanya’nın silah sevkiyatıyla durumu daha da tırmandırma ve savaşın tarafı olma tehlikesi söz konusu. Avrupa basını, hangi seçeneklerin makul olacağını tartışıyor.

TAGEBLATT (Lüksemburg)

UKRAYNALILARIN MÜCADELESİ DESTEKLENMELİ

Almanya çekingen davranmaya son vermeli, diyor Tagesblatt:

“Dönemin SPD’li Almanya Savunma Bakanı Peter Struck Aralık 2002’de, Federal Almanya Ordusu’nun Afganistan’da konuşlandırılmasına gerekçe olarak şu sözleri sarf etmişti: ‘Almanya’nın güvenliği Hindukuş’ta da savunulacaktır.’ Bugün yalnızca Almanya’nın değil, aynı zamanda Baltık ülkelerinin, Polonya’nın ve diğer tüm AB devletlerinin de güvenliği Ukrayna’da savunuluyor. Aynısının, Rusya Devlet Başkanı’nın hiç hazzetmediği demokratik ve  özgürlükçü siyasal sistemlerimiz için de geçerli olduğu konusunda hemfikiriz. Bu mücadeleyi verenler yalnızca Ukraynalılar. Bu yüzden de kendilerine ihtiyaç duydukları destek verilmeli.”

FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG (Almanya)

HER TÜRLÜ BASKI ARACI KULLANILMALI

Frankfurter Allgemeine Zeitung’a göre, Putin’in yanıt verme tehdidinin Batı’yı etkilememesi gerekiyor:

“Ordusu Ukrayna’da saplanıp kaldı ve savaşın batıya doğru yayılması muhtemelen onu güç duruma sokacak. Bu risk alınsa bile, silah sevkiyatları Rusya’ya karşı bir baskı aracı olarak kullanılabilir. Putin Batı’nın ağır silahlarının Ukrayna’nın eline geçtiğini görmek istemiyorsa, kendisinden tavizler talep edilmeli: mesela ateşkes ve geri çekilme müzakereleri. Batı ve özellikle de Washington gerçekten Putin’in bu savaşı kazanmamasını istiyorsa, kaldıraç etkisi yaratacak bu tür yaklaşımlara nihayet başvurmak gerekiyor.”

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: AA

KAYNAK: https://www.eurotopics.net/tr/280034/almanya-silah-sevkiyatlarini-tartisiyor