Savaşın ilk günlerinden bir vurgu: Ukrayna, Avrupa’nın “yeni Afganistan”ı mı yapılıyor?

Avrupa’da ana akım medyada olmasa bile eleştirel basında işte bu soru tartışmaya açılıyor. Analizlerde Kiev’in en önemli müttefiki ABD ve onunla birlikte 30 NATO ülkesinin Rusya’ya yönelik uygulamaya koydukları güvenlik politikalarının bu senaryonun işaretlerini verdiği belirtiliyor. On yıl sürebilecek çetin bir savaş tehlikesine işaret ediliyor.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Daha önce Hillary Clinton’ın dile getirdiği “Yeni Afganistan: Ukrayna” senaryosu ile ilgili Ukraynalı sosyolog Vladimir Ischenko, NATO ülkelerinin ısrarla silah sevkiyatı ve yaptırımlara yoğunlaşmasını, “Batı’nın bu savaşta gerçekten bir çıkarı olduğunu” gösteren önemli bir işaret olarak yorumluyor.

AVRUPA’DA MEDYA “TEK SES”

Bir Avrupa haber portalı olan Yeni Posta’nın YouTube kanalındaki haber ve tartışma programı “Kadın Sözü ile Avrupa” bu hafta da Ukrayna-Rusya savaşını, Avrupa’dan bakışla tartışmaya devam ediyor. Bu haftaki programda kadın gazeteciler Almanya’dan Ufuk Evla Bostan, İtalya’dan Birgül Göker Perdisa ve İsveç’ten Seda Şanlıer, Afganistan senaryosunun basına yansımalarını aktarırken, Avrupa medyasının savaşla ilgili tek yanlı, tek ses yayıncılığını ise ağır şekilde eleştirdiler.

“YAPTIRIMLAR UZUN VADEDE AB’Yİ KÖTÜ ETKİLEYECEK”

Programda, “AB’nin yaptırımlara yoğunlaşmasının, kendi çıkarlarından daha çok ağababaları ABD’nin isteği doğrultusunda atılmış adımlar” olduğu vurgulandı. Açıklamalarda, “Evet, AB de Rusya’yı yıkmak istiyordu, ancak beceremeyince Soğuk Savaş’tan sonra ekonomik ilişkilerini güçlendirme yolunu seçti. Şimdi bu savaş fırsatını Rusya’yı zayıflatmak için değerlendirmek istiyor olabilir, ama ana akım medyada yer alan ‘AB çıkarı sebebiyle yaptırımlara yoğunlaşıyor’ tezi biraz ABD’yi aklamak gibi görünüyor. Kaldı ki, bu yaptırımlar kısa vadede AB ülkelerini etkilemeyecek gibi görünüyor, ancak uzun vadede çok kötü etkileyecek” görüşüne yer verildi.

DIŞ ETKEN VE SOLUN SESSİZLİĞİ

Avrupa basınının “propaganda sarhoşluğu” içinde “yarını düşünmeden” hareket ettiğine dikkat çeken gazeteciler, Yeni Posta gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Işın Ertürk’ün hazırlayıp sunduğu programda, Afganistan savaşında kullanılan milis güçlerine ek olarak Ukrayna’da neonazilerden oluşan taburların varlığına vurgu yaptılar. Konuşmacılar, Batı’nın bölgeye yüksek teknolojik ve ağır silahlar yığarak uzun yıllar sürecek bir savaşa hazırlandığını ve tüm bunları Avrupa’daki sol, sosyal demokrat ve çevreci partilerin gözleri önünde rahatlıkla gerçekleştirebildiğine de dikkat çektiler.

YENİ AFGANİSTAN’DA SAVAŞ UZUN SÜRECEK

Maliyetli ve uzun sürecek bir savaş olması için Batı iktidarlarının gerekli hazırlıkları yaptığı Ukrayna’da, “Avrupa’nın ortasında yeni bir Afganistan” senaryosunu, ilk kez açıkça dile getiren Hillary Clinton olmuştu. Ukrayna’ya Rus askeri müdahelesinin başladığı ilk günlerde Clinton, Amerikan tv kanalı MSNBC’ye verdiği demeçte, “Hatırlarsınız, Ruslar 1980’de Afganistan’ı işgal etti. Afganistan işgali Ruslar için iyi bitmedi… Gerçek şu ki, hiçbir ülke savaşa girmedi, savaşmaları için askere alınmışlara (mücahitleri kastediyor) danışmanlar vererek, silah sevkiyatı yapılıp öğütler verilerek, finanse edilen yüksek motivasyonlu silahlı bir ayaklanma ile Ruslar Afganistan’dan kovuldu” diyerek Ukrayna ile Afganistan arasında paralellik kurmuş ve Ukrayna’ya yönelik Batı planlarını açık etmişti.

Programın daimi konukları, Yeni Afganistan Ukrayna’da milyonlarca insanın yaşamını kaybetmesinden kaygı duyduklarını dile getirerek, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Brüksel’de yaptığı “uzun dönemli hazırlık” vurgusunu da, savaşın uzun bir süreye yayılacağının sinyali olarak değerlendirdiler.

YENİ POSTA – STUTTGART

FOTO: AA