Seçim kanununda yenilik mi geliyor? Yurtdışındaki Türk seçmen bundan nasıl etkilenecek?

Ankara Barosu avukatlarından Bilal Erdoğan ve Bilal Gümüş Cumhur İttifakı’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı ve Meclis’e sunduğu Seçim Kanunu değişikliği teklifini “Hakkınız Var” programında masaya yatırıyor.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Yeni Posta haber portalının YouTube kanalında “Hakkınız Var” adlı programda hukukçu Bilal Gümüş’ün sorularını yanıtlayan BAB Hukuk ve Danışmanlık’tan Bilal Erdoğan, bu haftaki programda seçim kanunundaki yeni düzenlemelerin yurtdışındaki Türkiye kökenli seçmeni nasıl etkileyeceği konularına ışık tutuyor.

Yüzde 7 barajına işaret eden Avukat Bilal Erdoğan, teklifin ikinci maddesinin ise herkes için sürpriz olduğunu “artık oy” uygulamasını sonlandıran düzenlemenin, oy oranı düşük partilerin ittifak içerisinde yer alması halinde milletvekili çıkartabilmesini neredeyse imkânsız hale getirdiğini bildirdi.

“Yeni kurulan partiler seçime girebilecek mi?” ve “Parti kapatma davaları nasıl sonuçlanır?” gibi sorulara da yanıt veren Erdoğan yurtdışının seçim bölgesi haline getirilmesi ve Türkiye’deki seçimlerde oyların yüzde 3’üne etki eden yurtdışı Türk seçmeninin rolü gibi konulara da değiniyor.

Hukukçular Bilal Erdoğan ve Bilal Gümüş “Hakkınız Var” programıyla yurtdışında yerleşik yaklaşık 7 milyonu aşkın Türkiye kökenli insanımızı kanun değişiklikleri ve sosyal hakları konusunda bilgilendirmeye devam ediyor.

Konuyla ilgili bilgi almak isteyenler hakkinizvar@yeniposta.net e-posta adresine başvurabilirler.

YENİ POSTA – ANKARA