Seçime doğru Sol Parti karıştı: “Sol liberalleri” topa tutan Sahra Wagenknecht ateş altında

Parti içindeki “sol liberallerin” izlediği “kimlikçilik modasını” sert bir dille eleştiren ve toplumsal sorunu ihmal eden yönetimin bu tür politikaların elinde esir olduğunu savunan Sahra Wagenknecht’e tepki var. Anketlerde yüzde 6-7 bandına takılıp kalan Sol Parti’yi seçim sonrasında yeni hesaplaşmalar bekliyor.

Federal Almanya’da Sol Parti içindeki iktidar mücadelesinin, parlamento seçimlerine 6 hafta gibi bir zaman kala eski hızıyla sürdüğü gözlendi. Özellikle Sahra Wagenknecht’in parti yönetimini modacılık, sol liberallik ve toplumsal sorunlara uzaklıkla suçladığı tezleri ve çok satan kitaplar listesinin ilk sırasından aylardır düşmeyen yeni kitabı, karşıtlarını da harekete geçirdi. 

Sol Parti’nin Sahra Wagenknecht ve Oskar Lafontaine karşıtı tutumuyla ünlü eski Başkanı Bernd Riexinger, hafta başındaki bir dijital toplantıda Sahra Wagenknecht’i tekrar ağır bir dille eleştirince, sart tepkilerle karşılaştı.

Sol Parti’ye yakın alternatif ve küçük bir sendika olan “Social Peace” Başkanı Hans-Christian Lange, eski Başkan Riexinger’in Wagenknecht’e yönelik suçlamalarını “sabote edici eleştiri” olarak nitelendirdi. Sendikasının üyelerine de seslenen Lange, Baden-Württemberg eyaletindeki Sol Parti listelerini 26 Eylül’de boykot etmeleri çağrısında bulundu. Lange, özellikle Stuttgart’ta, Daimler, Porsche ve Bosch fabrikalarında çalışan sendika üyelerinden, federal meclis seçimlerinde Baden-Württemberg eyaletindeki Sol Parti listesine oy vermemelerini istedi. Sol Parti eski Başkanı Riexinger bu eyalette Sol Parti listesinin ilk sırasında yer alıyor. 

SAÇMA VE OLAĞANÜSTÜ TEHLİKELİ 

Sahra Wagenknecht’in parti yönetimine yönelik eleştirilerine ve son kitabına adeta yanıt niteliğinde bir tepki veren Riexinger, söz konusu dijital toplantıda Sol Parti’nin eski Meclis Grubu Başkanı Wagenknecht ve onun “kimlikçilik” tezlerine sert sözlerle saldırmıştı. Sahra Wagenknecht’in “sol liberallere” yönelik eleştirilerine karşı çıkan Bernd Riexinger, “Hatta bazı tezleri resmen saçmalık, tamamen yanlış ve ordoliberal” demişti. Bu tezlerin maddi kanıtlarının olmadığını savunan Riexinger, “Bunlar dar kafalı gerici ve zavallı, yetersiz analizler” saptamasında bulunmuştu. Bu arada, Wagenknecht’in Sol Parti için “Sosyal sorunla pek az ilgileniyor, çünkü ona yakalanabilir” şeklindeki saptamalarının kamuoyunda yayılmasını da “olağanüstü tehlikeli” bulmuştu.

Ancak Riexinger’e parti içinden önemli isimlerin tepki verdiği ve Wagenknecht’in tezlerine sahip çıkanların olduğu da dikkat çekti. Fabio de Masi ve Diether Dehm gibi etkili milletvekilleri Wagenknecht’e yönelik bu saldırıya karşı çıktılar.

Sol Parti, 26 Eylül parlamento seçimlerinde yüzde 5 barajının altına düşmemek için çaba harcıyor. Anketlerde yüzde 6-7 bandında bir oy oranına sahip olduğu gözlenen partide, Sahra Wagenknecht ile eşi, hem SPD’nin hem de Sol Parti’nin eski başkanı Oskar Lafontaine’in yeni ve yoksullara yönelik “sınıf temelli” politikalar için adımlar atılması çağrısı, parti içinde karşıt mevzilerin sertleşmesine yol açmış görünüyor. Seçim sonuçlarına göre, partide büyük bir hesaplaşma yaşanabileceği belirtiliyor.

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: Ferran Cornellà, CC BY-SA 4.0 /commons.wikimedia.org