Sel felaketinde dostluk sınavı: Büyükelçi Ali Kemal Aydın nerede?

Almanya halkı büyük şok altında ve üzüntülü. Sürekli artan ölüm sayıları ve yüzlerce kayıp insan. Yıkılan evler, sulara gömülen ya da çatıya çıkan araçlar, sular altında kalan işyerleri… Ülkenin batısı mahşer yeri…

Hal böyleyken afet bölgesindeki felaketzedeleri Cumhurbaşkanı Walter Steinmeier ve Kuzey Ren-Vesftalya Başbakanı Armin Laschet ziyaret etti. Afetzedelere yardım sözü verdi. Tüm bunlar olurken gözler Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın’ı aradı.

TWİTTER’DAN GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

Almanya, bir yandan  İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yaşadığı en büyük felaket olarak nitelenen afetle boğuşurken diğer taraftan yas tutup, kayıpları kurtarmaya çalışırken 3 milyonu aşkın insanımızı ve göçmenleriyle birlikte 90 milyonluk Türkiye’yi temsilen Büyükelçi Aydın, afet bölgesine gelmedi. Felaketzedelerle dayanışma içinde olduğunu gösteren bir “geçmiş olsun” ziyareti gerçekleştirmedi. Sadece “geçmiş olsun ve dayanışma Tweet’i” atmakla yetindi.

İSLAMİ KURULUŞLARDAN ÖRNEK ADIM

Buna karşılık Avrupa’daki İslami çatı örgütleri DİTİB, IGMG, ATİB peş peşe yardım çağrıları, kampanyaları başlattı. AABTF bağış kampanyasına start verdi.

Türkiye kökenlilerin en yüksek nüfusa sahip olduğu bölgede Kuzey Ren-Vestfalya ve Rheinland-Pfalz eyaletlerinde gerçekleşen sel felaketinde çok sayıda vatandaşımız evini, işyerini kaybetti. Ölenler arasında insanımız var mı, henüz net değil. Kaldı ki, tek bir insanımız zarar görmemiş olsa dahi, 60 yıl boyunca dostluktan öte düğünler yapıp, akraba olduğumuz Alman felaketzedelerin yanına gitmeyi ne engellemiş olabilir? Berlin Büyükelçiliği’nin web sitesinde de geçmiş olsun mesajına rastlanmıyor.

Sayın Aydın’ı o can pazarında el uzatırken görebilseydik dostluk ve uyum adına çok önemli bir mesajı içeren kare de ortaya çıkacaktı.

Ancak hâlâ geç değil. Ya da belki Sayın Aydın bu ziyareti organize etmiş bile olabilir. En azından böyle umut etmek isteriz.

BİLD’E TWİTTER’DAN NEFRET KUSTULAR: “ÇENENİ KAPA BİLD”

Öte yandan sel felaketinin medya açısından bizleri utandıran görüntüleri de ortalığa saçılmış bulunuyor.

Almanya’nın en yüksek tirajlı gazetelerinden Bild afet bölgesine ekibini gönderdi.

Ancak Bild ekibi adeta şov yapıp, afeti reklam malzemesine çevirdi, sel felaketinin iklim değişikliği sonucu olmadığı yönünde görüş belirten meteorologların yorumuna da yer verince  Twitter’da da #ÇenenikapaBild (#haltFresseBild) etiketi ile TT oldu. Afet, ülkede iklimin korunmasına karşı önlemleri tartışmaya açarken, Bild felakete iklim değişikliğinin değil kurtarma ekiplerinin yol açtığını iddia edince, Twitter kullanıcıları sadece etiket açmakla yetinmediler gazeteye hakaret yağdırdılar. Sel felaketinde canla başla çalışan kurtarma ekiplerine sataşan Bild’e, kullanıcılar, “Saygısızlar!”, “O sularda insanlar öldü, siz o sulara girip dalga geçmeye utanmıyor musunuz?” şeklinde mesaj yağdırdılar.  Alman ordusu kurtarma çalışmalarına ise adeta hızır gibi yetişti. 900’den fazla asker tanklarla, helikopterlerle kurtarma çalışmalarında yaşamlarını riske atarak, can kurtarmaya çalışıyor oysa. Sivil halk da öyle. Ülke çapında da çok sayıda sivil toplum örgütü, kiliseler, şirketler, kuruluşlar çoktan yardım kampanyası başlattı bile.

Ancak en az 140’a yakın kişinin öldüğü hâlâ bin dört yüz kişinin arandığı afet bölgesi haberciliği ile Bild gazetesi felaketin kaybedeni oldu.

ÖNCE SALGIN ŞİMDİ AFET: SİSTEM BUNA HAZIR MI?

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Kuzey Ren-Vestfalya Başbakanı Armin Laschet  afetzedelere sadece yardım sözü vermekle kalmıyor, “yeniden yapılandırma çalışmalarının süreceğini ve destek çalışmalarının da devam etmesi gerektiğini” söyleyerek devletin yaraları sarmaya hazır olduğu mesajını veriyorlar.

Tüm bunlar için minnetarız elbette.

Sorun şu ki..

Uzmanlar bu tür felaketlerin Almanya’nın yeni normali olacağını bu nedenle Almanya’nın bununla yaşamayı öğrenmesi gerektiğine işaret ediyorlar.

Salgında sağlık sistemindek sıkıntılar nedeniyle “korona sınavında” sınıfta kalan Almanya, şimdi de salgının görünür kıldığı sağlık sistemindeki çöküşün yanında afet için ek önlemler almak zorunda.

Dolayısıyla bu sözler tutulabilecek mi ve Almanya felaketlerle yaşamayı öğrenebilecek mi gerçekten?

BORÇLUYUZ

Başa dönersek.

Büyükelçimiz Ali Kemal Aydın’ı Almanya yakın tarihinin en büyük sel felaketinde afet bölgesinde  görebilecek miyiz, bilemeyiz, ama İslami ve dini kuruluşların dışında ülkedeki sayısız Türk sivil toplum örgütününün ele ele vererek dev bir ortak yardım kampanyası içinde görebilmek  de 60 yıllık dostumuza kara gününde borcumuz değil midir?

IŞIN ERTÜRK – STUTTGART

FOTO: A.A.