Seyirciden “Şair Eşref” övgüsü: “Hiciv her dönem muktedirlere karşı en etkili silah. Takipteyiz”

Abdülhamit’e karşı çok sert hicivler kaleme alan Şair Eşref’in hayatını, şiirleriyle Federal Almanya’da sahneye taşıyan bol ödüllü sanatçı Muhsin Omurca’ya seyirciden sosyal medyada teşekkür ve övgü yağdı.

 

Tek kişilik oyunuyla önce Essen’de sonra Frankfurt’ta Şair Eşref ile sahneye çıkan Alman kabaresinin ve karikatür dünyasının bol ödüllü Türk sanatçılarından Muhsin Omurca oyun öncesi seyirci ile ilgili tedirginliğiin şu sözlerle aktarmıştı: “Ben hazırım ama Avrupa’daki önemli bir bölümü muhafazakâr olan Türk seyirci Şair Eşref’e hazır mı, işte onu yaşayarak öğreneceğiz” dedi.

Ancak Almanya’daki Türkiye kökenli seyirci sosyal medyadan en güzel yanıtı verdi.

Abdülhamit’e göre “terörist” şiirler yazan “Hicivci Eşref”i bağrına basan seyirci sosyal medyadan şu mesajları paylaştı:

“Bir taraftan Şair Eşref‘in emsalsiz şiirlerini yine muhteşem karikatürleriyle sunarken aynı zamanda o dönemin sosyo-politik yaşamına ayna tutarak bize unutulmaz bir gece yaşattin! Varol, sağol, yüreğine sağlık. Her babayiğidin harcı değildir Şair Eşref‘i, Neyzen Tevfik‘i seyirci önünde seslendirmek!

İyi ki varsın Muhsin! Takipteyiz…

Aykut

 

Muhsin Omurca yeni projesi ”Şair Eşref” yorumu ile hiciv ve mizahın, tarihin her döneminde muktedirler karşısında en etkili eleştiri silahı olmaya devam ettiğini bize tekrar anımsattı.

Ümmet Suna

 

Bugün Essen’in Katakomben tiyatrosunda bir prömiyer yaşandı. Sanatın ve sanatçının siyasete bakış açısı gözler önüne serildi. 2. Abdülhamit döneminde yaşayan Şair Eşref’le tanışan Essen seyircisi, onun nelere kızdığını, kendisince yanlışlara nasıl karşı çıktığını, edebiyatın eleştirmek için en güzel yöntem olduğunu, her daim dünya meselelerine duyarlı olduğunu ve olacağını gördü. Dünya meselelerinin kendini durmadan tekrarladığını anlayanlar ve bu kısır döngüyü farklı bakış açılarıyla kırmaya çalışanların her dönemde var olduklarını bilmek harika Muhsin Omurca. Bunun için teşekkür ederiz. Harika bir gösteriydi”

Hacer Akgün

 

Harika ve eğlenceli bir etkinlik oldu sevgili Muhsin. Çok verimli ve komik, geçmişe dönük alaycı ve  acımasız paralellikler kurulmuş.

Çok iyi çıkarmışsın be adam! Konu ustaca sıkıştırılmış.  Bunu bir kez daha izlemem gerek. Ertan Erdoğan.”

 

Nef’i’nin takipçisi, Neyzen’in öncülü Şair Eşref’i şiirleriyle sahneye taşıyan Muhsin Omurca yaklaşık 70 karikatürüyle sahneyi paylaşıyor. Dili sadeleştirilmiş, komik, sürükleyici, bol karikatürlü, bir o kadar da bilgilendirici oyunun davet gelmesi üzerine Avrupa çapında sahnelenmesi bekleniyor.

 

MUHSİN OMURCA HAKKINDA

Karikatürist ve kabare sanatçısı Muhsin Omurca Bursa’da doğdu ve 1979 yılında Almanya’ya geldi. Karikatürleri, sanatçı olmasının yolunu açtı. Südwest Presse gazetesi için on iki yıl ve Süddeutsche Zeitung için yaklaşık sekiz yıl boyunca  karikatür çizdi. 2002 yılında “Kanakmän” adlı çizgi romanı, ilk olarak “taz”da yayımlandı. 1985 yılında  Ulm’da kurulan ilk Alman-Türk kabaresi olan “Knobi-Bonbon”da Şinasi Dikmen ile on iki başarılı “Knobi” yılı ve 1500’e yakın gösteriyi ardından bıraktıktan sonra yola solo devam etti. Solo programı “İstanbul’daki Bir Dazlağın Günlüğü” ile çifte yeteneğini kullanarak “karikatür kabareyi” geliştirdi. Ve bu gösteri Alman kabare sahnesindeki ilk çizgi film kabare oldu. “Gündüzleri Alman Geceleri Türk – Kanakmän” gösterisi ile Alman vatandaşlığına geçen Türklerin kimlik bunalımını anlattı. Ünlü yönetmen Fatih Akın’ın 2004 yılında Berlin Film Festivali’nde “Altın Ayı” ödülünü kazanan “Duvara Karşı” adlı filminden operaya uyarlanan aynı isimli oyunda rol aldı, sahnede dev karikatürler çizdi.

Yarattığı  “Biodeutsche” yani “Organik Alman” sözcüğü Duden sözlüğüne dahi girdi. “Integration a la IKEA” (İKEA Usulü Uyum)  programı ile ise uyum tartışmalarının perde arkasına ışık tuttu. 

Muhsin Omurca, ısıran tarzı, mizahı ve ironisi ile “ev sahibi” Alman toplumu ile göçmenler arasındaki “birlikteliği” ve “karşı karşıya” gelişi tefe koydu.

“Herkes Almanya’ya geliyor, herkes Suriyeli olmak istiyor. Peki ya entegrasyon endüstrisi ne âlemde? Entegrasyon ustası Türkler burada devreye giriyor. Türklerin deneyimleri altın değerinde” diyen Muhsin Omurca, Akdeniz’deki mülteci ölümleri ile ilgili sert çıkışlarıyla da belleklerde yer aldı.

Omurca, göç ve mülteci geçmişi bulunan Avrupa’daki Türklerin insanlık dramına karşı ilgisiz kalmasını sert bir dille şöyle eleştirmişti:

“Ne çabuk unuttunuz ? Siz yüzerek gelmediniz belki. Ama ülkenizde bir şeyler yolunda gitmediği için Avrupa’ya dağıldınız. Kimi ekonomik kimi siyasi sebeplerle. Tüm bunlar olurken sesiniz, soluğunuz neden duyulmuyor?”

Muhsin Omurca’nın, Avrupa ülkelerinin siyasi kararları neticesi Akdeniz sularında can veren binlere işaret eden  “Haçtan Yelek” karikatürü ise büyük ses getirmişti.

Almanya’daki Türk kökenli kabare oyuncularına, stand-up ustalarına kapıyı usta oyuncu Şinasi Dikmen ile birlikte aralayan, Almanya’nın star kabare oyuncularından ve bol ödüllü karikatüristlerinden Muhsin Omurca 1998’de  Alman Kabare Özel Ödülü ve Münchener Abendzeitung gazetesi tarafından “Haftanın Yıldızı” seçildi.

Muhsin Omurca, Almanya, Avusturya, Finlandiya, Japonya, Kanada, ABD, Estonya, Türkiye ve Liechtenstein’da salgın sonrasında da  gösterilerine devam ediyor.

GÖSTERİLERİ 

Bir Dazlak’ın İstanbul’daki Günlüğü – Alman Kabare Ödülü

Kanakmän – Gündüz Alman Gece Türk

Die EUmanen kommen doch nicht! – AB’li Osmanlılar gelmiyor!

Schuld ist das Feigenblatt – Türkenhimmel – Suçlu incir yaprağı – Türk cenneti

Taksim Maksim – Getürkte Lieder – Taksim Maksim – Sahte Şarkılar

Kuscheltürk – Integration a la IKEA – Kuscheltürk – IKEA tarzı entegrasyon

Buyur Dükkân Senin! (Türkçe)

KİTAP

Matchball –  “Tenis Karikatürleri” – Rosenheimer Verlag

 

YENİ POSTA – FRANKFURT