Silahlanma yarışı başladı: Alman ordusu için 100 milyar avroluk ek fon

Avrupa silahlanmaya hız veriyor. Rusya’nın Ukrayna’ya savaşını ”dönüm noktası” olarak nitelendiren Almanya Başbakanı Scholz, ülkesinin “savunma harcamalarını” artıracağını ve bunun için 100 milyar avroluk bir ek fon öngörüldüğünü açıkladı. 

    

ABD’nin yıllar süren “Savunmaya milli gelirin en az yüzde 2’si ayrılsın!” baskısı sonuç verdi ve bu talepleri yıllardır ısrarla yerine getirmeyen Federal Almanya, Ukrayna’daki savaşla birlikte “yola geldiğini” ilan etti.

Federal Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısına tepki olarak, Alman ordusuna verilen mali desteğin artırılacağını açıkladı. Federal Parlamento’da Ukrayna’ya yönelik savaşın ele alındığı olağanüstü oturumda bir hükümet açıklaması yapan Scholz, 2022 bütçesinde bir kereye mahsus olmak üzere savunma harcamaları için 100 milyar euroluk ek fon ayıracaklarını söyledi. Bu ek fonun anayasa ile güvence altına alınacağını belirten Scholz, fonun yatırım ve teçhizat için kullanılacağını ifade etti.

“Bugünden itibaren, her yıl gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 2’sinden fazlası ile savunmamız için yatırım yapacağız” diyen Almanya Başbakanı Scholz “Bunu kendi güvenliğimiz için yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Haberin devamı için tıklayın:

https://www.dw.com/tr/alman-ordusu-için-100-milyar-euroluk-ek-fon/a-60934072

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: AA