Sınırsız TV’de “Batı demokrasisi, savaş ve kaos”: “ABD Avrupası” ile “Almanya Avrupası” karşı karşıya

Tam da iki dünya savaşının patlak verdiği coğrafyada, Ukrayna’da, yeni bir savaşla karşı karşıya Avrupa. Sanki Avrupa’nın neredeyse orta yerinde bir tür Afganistan yaratmak isteyen güçler var ve bunlar dizginleri ele geçirmiş gibiler.

YouTube kanalı Sınırsız TV’de Avrupa’da yaşananlar özel bir programla içeriden işlenecek ve irdelenecek. “Hangi Avrupa?” başlığıyla yayına giren programı Yeni Posta Yayın Yönetmeni Işın Ertürk yönetiyor. Ertürk, programın daimi konuğu gazeteci-yazar Osman Çutsay  ile Avrupa’nın içinden yaşlı kıtada olup bitenleri masaya yatıracak.

İlk programda Ukrayna’daki savaşın galipleri ve bu kanlı sahnenin Avrupa Birliği’ne ve Türkiye’ye ne gibi etkileri olduğu tartışılıyor.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

Program bildirisinde şu ifadeler dikkat çekiyor:

“Avrupa’nın hegemonyal gücü Federal Almanya. Almanya gücünü ekonomisinden alıyor ve bu nedenle, Almanya için bazı analistler son dönemde dünya ölçeğinde etkili bir ‘jeoekonomik güç’ kavramlaştırması yaptılar.

Ancak ‘büyüyen’ Almanya, Ukrayna’daki çatışmalarla birlikte, bazı beklentilerin tersine, ABD’nin dümen suyuna girmiş bir ‘vasal devlet’ profili yaratmış görünüyor. Berlin’in bu tutumu bir kısım aydınlarca sert biçimde eleştiriliyor.

ABD’nin Avrupa’daki savaş hamlesini Berlin şimdilik kabullenmiş, hatta yangına körükle gitme kararı almış gibidir. Paris’te bazı itirazlar dile getirildi gerçi, ancak Berlin, an itibariyle, ABD’nin ‘Avrupa’da savaş’ politikasına itiraz etmiyor. Nitekim, Alman hükümeti savaşı tırmandıracak hamlelere parlamentodan destek alarak 100 milyar avroluk büyük silahlanma programıyla katılmayı başardı.

Rusya’nın ABD-NATO kaynaklı Ukrayna oyunlarına, uluslararası hukuku çiğneyerek askeri  müdahalesi, çok ciddi altüst oluşları ve bölgede yeni bir ‘konfigürasyonu’ gündeme getiriyor. Almanca ve Türkçe konuşulan siyasi coğrafyaların Rusya merkezli bu son askeri tepkiden etkilenmemesi, hatta yere serilmemesi çok zor. Avrupa’nın, bu savaş derinleşirse, bir kaosa gideceği ise kesin.

Türkiye’nin önemli siyasi haber YouTube kanallarından Sınırsız TV’de yayınlanan ‘Hangi Avrupa?’ başlıklı programda şu sorulara yanıt arandı:

– Sol veya demokrat görünümlü siyasetçilerin kışkırttığı bir savaş mı Ukrayna’daki? Klasik sağ diyebileceğimiz bazı akımların ABD’nin ısrarla ektiği bu çatışmaya itiraz ettiği, barış hareketinden çıkan demokratların ise tam bir Rus düşmanlığıyla savaşı uzatmakta kararlı olduğu gözleniyor… Neler oluyor?

– ABD ile Almanya’nın liderliğindeki AB arasında Avrupa konulu bir çekişme mi vardı? ‘ABD Avrupası’ ile ‘Almanya Avrupası’ arasında bir çekişme olduğu söylenebilir mi? Ukrayna bu çıkarlar çelişkisine bir yanıt mı oldu? ABD, “İlla benim dediğim olacak” diye ağırlığını mı koymak zorunda kaldı?

– Avrupa’nın ekonomik ve siyasi durumu nereye gidiyor? Mesela Berlin-Paris hattında neler oluyor? Enflasyon korkusu tüm Avrupa’yı sarmış durumda, bu açmaza ne gibi çözümler öneriliyor?

– Ana akım medya, özellikle liberaller için tam bir hayal kırıklığı oldu. Elinde savaş baltasıyla dolaşan ve savaş isteyen Yeşiller, sosyal demokratlar, hatta kendisine sosyalist diyenler, medyada tüm ipleri elinde toplamış görünüyor. Klasik sağın da ezici bölümü ırkçı bir renk kazanmaya başlayan klasik Rus düşmanlığını destekliyor. Savaş oyunlarında medyanın rolü nasıl? Özgür bir batı demokrasisi ve onun özgür basınından söz edebilecek durumda mıyız?”

YENİ POSTA – FRANKFURT