Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: “Batı, Kosova’yı tanımamızı isteyecek”

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: “Batı, Kosova’yı tanımamızı isteyecek”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 07.05.2022
Düzenleme: 07.05.2022 11:27
22
A+
A-

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, ulusa sesleniş konuşmasında, Batılı ülkelerin Kosova’yı tanımalarını isteyeceğini söyledi.

Aleksandar Vucic, Sırbistan’ın önünde büyük bir mesele olduğunu, ülkesinin Kosova’nın bağımsızlığı tanıması için Batı kaynaklı taleplerin artacağını ifade etti. Ülkesindeki durumun giderek kötüleştiğini belirten Vucic, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “Kosova meselesini farklı şekilde gündeme getiren açıklamalarının” buna etkisinin olduğunu ifade etti. Sırp Cumhurbaşkanı şunları kaydetti:

“Kosova konusunda hem uluslararası toplumun temsilcileri hem de Priştineli yetkililer ile birçok müzakere gerçekleştirdik ancak (Kosova Başbakanı) Albin Kurti, yönetimi aldığından beri, Kosova’daki Sırplara saldırılar arttı.”

Vucic, Rusya’nın Kosova’yı tanıyacağını düşünmediğini ifade etti. Ülkesinin AB yolunda emin adımlarla ilerlediğini kaydeden Vucic, yakında Sırbistan’da 90 günlük zorunlu askerlik hizmetinin getirilmesini önereceğini söyledi.

VLADİMİR PUTİN’İN KOSOVA AÇIKLAMASI

Rusya Devlet Başkanı Putin, Moskova’da BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri operasyonlarını “işgal” olarak tanımlaması üzerine Uluslararası Adalet Divanının “toplumların kendi kaderlerini tayin hakkı” maddesine atıfta bulunmuştu.

Putin, Kosova’nın bağımsızlığını Batılı ülkelerin tanıdığını ve bunun uluslararası mahkemenin kararı olduğunu belirterek, Kosova’nın Donbas’a örnek teşkil ettiğini söylemişti.

SIRP MEDYASINDAN PUTİN’E TEPKİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’nın Donbas bölgesi için Kosova örneğini vermesi Sırbistan’da tepkiye neden olmuştu. Ülkede iktidara yakın gazeteler, Putin’in Guterres ile görüşmesinde, Donbas için Kosova’nın bağımsızlığını örnek göstermesini sert bir dille eleştirmişti.

Bazı yerel gazetelerde konuyla ilgili haberlere, “Putin Kosova üzerine oynuyor”, “Putin Sırbistan’ı sırtından bıçakladı”, “Donbas için Kosova’yı sattı”, “Kartlar açıldı, sadece menfaat”, ”Saraybosna, Priştine ve Zagreb’de kutlamalar” başlıkları atılmıştı.

YENİ POSTA – SARAYBOSNA

FOTO: AA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.