Sırbistan Türkleri, Türkiye’den vatandaşlık istiyor

Sırbistan’da Türklerin yaşadığı Sancak bölgesine bağlı Novi Pazar merkezli Sırbistan Türkler Derneği Başkanı Aliya Sahoviç, Türkiye’nin kendilerine yeniden el uzatmasını ve ayrıcalıklardan yararlanma imkânı verilmesini talep etti. 

 

Aliya Sahoviç Sırbistan Cumhuriyeti Anayasası’nın son derece demokratik olduğunu, çifte vatandaşlık ve bu yararlı fikrin engelsiz bir şekilde gerçekleştirilmesi olasılığı sağladığını hatırlattı. Sahoviç, “Bu olasılık, ortak gerçekliğimizin bir parçası olmaya tarihte hiç olmadığı kadar yakındır. Bu şekilde Türkiye Cumhuriyeti, Balkanlar’daki bütün Müslümanlar için ortak bir yuva olduğunu tartışmasız ve dokunulmaz bir şekilde gösterecektir.”

FETÖ’CÜLER YARARLANAMAYACAK

Sahoviç’in anlayışına göre, bu ayrıcalık terör örgütü FETÖ üyeleri ile ortakları ve hem Sancak hem de Bosna ve Hersek’te faaliyet gösteren kişi veya kuruluşlar tarafından kullanılamayacak. Sahoviç, “Bölgemizde faaliyet gösteren ve FETÖ tarafından finanse edilen tüm bu kişi ve kuruluşlar, hem Türkiye Cumhuriyeti’nin hem de Sancak da dahil olmak üzere tüm Balkan ülkelerindeki çok sayıda Müslüman arasında tartışmasız bir sempatiye sahip olan mevcut iktidarının açık düşmanlarıdır” dedi. FETÖ ve destekçilerinin, geçtiğimiz yıl 15 Temmuz’da Türkiye’deki başarısız darbenin ana organizatörleri olduğunu hatırlatan Sahoviç, demokratik Türkiye vatandaşlarını darbe mağduru olmaktan kurtardıklarını ve FETÖ

 organizasyonunu tasfiye ettiklerini söyledi.

TÜRKİYE MÜSLÜMAN DÜNYASININ LIDERI

Birliğin girişimini anlatan Sahoviç, bu bağlamda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şüphesiz modern Müslüman dünyasının önde gelen figürü olduğunu yineledi. “Aynı zamanda dünyanın en müreffeh ve ekonomik, bilimsel-teknolojik ve askeri açıdan en güçlü Müslüman ülkesinin lideridir. Ayrıca Erdoğan, dünyadaki tüm Müslümanlar ve özellikle Balkanlar’daki Müslüman nüfus için kıyaslanamayacak kadar büyük ilgi ve özeni gösteriyor” diyen Şahoviç, Erdoğan’ın Balkan Yarımadası’nın hangi bölümünde yaşıyor olursa olsun Müslümanların ana koruyucusu olarak görüşlerini açıkça ortaya koyduğunu belirtti.

Sahoviç, “Sırbistan Türkleri Derneği 2014 yılının ortalarında kurulmuş olup, öncelikli hedeflerinden biri, Sırbistan’da yaşayan Türk milli azınlığına Anayasa ile azınlığa güvence altına alınan tüm hakları kurumlar aracılığıyla gerçekleştirmek ve sağlamaktır” diye konuştu

DOĞAN TUFAN – NOVI PAZAR