“Soma Tekmecisi” henüz akredite edilmedi: Atamaya tepkiler dinmiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Frankfurt Başkonsolosluğu Ticaret Ataşeliği için ataması onaylanan “Soma Tekmecisi” Yusuf Yerkel’e Almanya’nın henüz akredite vermediği konuşuluyor. Almanya’nın bu konudaki kararını bugün açıklaması bekleniyor.

 

“Vize istenmeyen pasaportla” Frankfurt’ta bulunan Yusuf Yerkel’in hizmet pasaportunu ise Almanya’nın onaylaması gerekiyor.

Öte yandan  Soma’da polislerin yere yatırdığı madenciyi tekmeleyen Yusuf Yerkel’in Frankfurt’a Ticari Ataşe olarak atanmasına Almanya’dan tepkiler gelmeye devam ediyor.

“ATAMA İŞBİRLİĞİMİZE ZARAR VERİR”

Almanya Sosyal Demokrat Parti (SPD) Hessen Eyalet Meclisi Milletvekili Turgut Yüksel “Soma Tekmecisi”nin Frankfurt’a atanmasına sert tepki gösterdi. Frankfurter Rundschau gazetesinin haber portalına konuşan sosyal demokrat siyasetçi, “Bu atama sadece Türkiye’deki muhalefette değil, Hessen’de de eleştirilere yol açtı. Soma’da maden kazasında bir işçiye vicdansızca saldıran bir kişinin burada Frankfurt’ta Türkiye’nin ticari ilişkilerinin diplomatik hizmetinde istihdam edilmesini kabul edilemez buluyorum. Bu atamanın Türkiye Başkonsolosluğu ile Hessen makamları, kurumları ve şirketleri arasındaki iyi işbirliğine zarar vermemesini umarım” dedi.

SPD’den yapılan açıklamada  da “Hiç de hoş gelmedi. Atamayı hoş görmüyoruz” denildi.  

“TÜRK TOPLUMUNU TEMSİL EDEMEZ”

Bu arada, Sol Parti Uyum Politikaları Sözcüsü Saadet Sönmez de “Yerde yatan savunmasız işçiyi tekmeleyen birinin Türkiye Başkonsolosluğu’nda Ticaret Ataşesi olmaması gerekir. Bu kişi, Hessen’deki Türk toplumunu temsil edemez” diye konuştu.

Diğer taraftan 2014 yılında 301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma maden faciasında eylem yapan madenci Erdal Kocabıyık’ı tekmeleyerek gündem olan dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Özel Kalem Müdür Yardımcısı” Yusuf Yerkel’in 6 bin avro maaşla Frankfurt Başkonsolosluğu’na atanması cuma günü protesto edilecek.

SPD, CHP ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin 14 Ocak 2022 cuma saat 13’te Frankfurt Başkonsolosluğu önünde eylem yapması bekleniyor.

YENİ POSTA – FRANKFURT

FOTO: AA; twitter.com