SPD eyalet milletvekili Arif Taşdelen’in Türk toplumuna “tabut müjdesi”

Almanya’nın muhafazakârlığı ile ünlü eyaleti Bavyera’da nisan ayından itibaren cenazelerde tabut mecburiyetinin tarihe karışacak. SPD’li vekil Taşdelen, Müslüman göçmenler için bunun rahatlatıcı bir haber olduğunu belirtti.

Bavyera eyalet parlamentosunun sosyal demokrat üyesi Arif Taşdelen, 1 Nisan 2021’de Bavyera’da tabut mecburiyetinin nihayet tarihe karışmasından çok memnun. Kasım 2019 gibi erken bir tarihte Bavyera Eyalet Parlamentosu hükümetinden cenaze yasasının buna göre değiştirilmesini isteyen Taşdelen “Bir buçuk yıldan fazla bir süre sonra devlet parlamentosunun kararının nihayet uygulamaya konulmasına sevindim” dedi.

Arif Taşdelen

Nürnberg Milletvekili Taşdelen, şöyle devam etti:

“Dini ve ideolojik nedenlerle yakında Bavyera’da tabutsuz cenazelerin mümkün olması tüm Müslümanlar için çok iyi bir haber. Bu, burada yaşayan tüm Müslümanların akrabalarını nihayet uygun bir şekilde gömebileceği anlamına geliyor ve tabut zorunluluğu da artık tarih oluyor. Yaşamları boyunca bu ülkede her türlü zorluğu yaşayan ve her zaman diledikleri hayattan mahrum olan Müslüman göçmenlerin, en azından bu dünyadan diledikleri biçimde ayrılmalarını sağlamak, benim için tarifi zor olan büyük bir mutluluk. Ebedi âleme göçen ve bu ülkenin kalkınması için büyük katkılar sağlayan emektar neslin, bu dünyadan göçerken artık gözleri arkada kalmayacaktır.”

SPD milletvekili sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemizde din ve inanca ayırım yapılmasına kesinlikle yer yok. Tabut yükümlülüğüne karşı yıllarca çalışmamın nihayet ödüllendirilmesinden çok memnunum. Bu ülkede hiç kimse inançlarından dolayı ayrımcılığa uğramamalı ve benim yıllardır taahhüt ettiğim şey tam olarak bu. Bu, elbette çok iyi bir haber.”

YENİ POSTA-NÜRNBERG