SPD Federal Meclis Grubu’ndan İmamoğlu açıklaması: “Karar AKP’den muhalefete tehdit mesajıdır”

SPD Federal Meclis Grubu’ndan İmamoğlu açıklaması: “Karar AKP’den muhalefete tehdit mesajıdır”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 21.12.2022
11
A+
A-

 

Almanya’da 90’a yakın sosyal demokrat milletvekili Cumhuriyet Halk Parti’li (CHP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu için ortak bir açıklama yaptı.

 

İstanbul Büyükşehir Başkanı Ekrem İmamoğlu’na imzalı mektup gönderen Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Federal Meclis Grubu içinde Hakan Demir, Metin Hakverdi, Macit Karaahmetoǧlu, Cansel Kızıltepe, Takis Mehmet Ali, Aydan Özoğuz, Derya Türk-Nachbauer, Gülistan Yüksel gibi çok sayıda Türk kökenli milletvekili de yer alıyor.

SPD Federal Meclis Grubu’nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li Başkanı Ekrem İmamoğlu için gönderdiği dayanışma mektubu şöyle:

“İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile dayanışmamızı ifade ediyor, Türkiye’deki meşru muhalefete yönelik her türlü baskıyı kınıyoruz. Bu karar, onu Türkiye’de çeşitliliğin, insan haklarının ve demokrasinin güçlü sesi olmaya devam etmekten alıkoyamayacak.

Sosyal demokrat Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, mahkemece 2 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırıldı ve siyasi yasakla tehdit ediliyor. Türkiye’nin en büyük muhalefet partisinin umutlarından biri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı gelecek vaat eden bir aday olarak görülüyor. 2023 yazında yapılacak seçimler göz önüne alındığında, karar, muhalefet güçlerine, AKP hükümetinin tüm şüpheli yollarla iktidarda kalmaya çalışacağına dair bir başka tehdit mesajıdır.

SİYASİ MÜDAHALE: YARGI ARAÇSALLAŞTIRILIYOR

Türk hükümetinin yargının siyasi araçsallaştırılmasından, hukukun üstünlüğünün altını oymasından ve demokratik ilkeleri hiçe saymasından derin endişe duyuyoruz. Bu nedenle, imzası bulunan Alman Federal Meclisi üyeleri olarak, muhalefete yönelik artan misillemelere ve muhalefetin kriminalize edilmesine ve yargının siyasi araç haline getirilmesine son verilmesi çağrısında bulunuyoruz.

Türkiye’nin imzaladığı uluslararası sözleşme ve anlaşmalara derhal uyulması ve insan haklarının, siyasi muhalefetin özgürce kullanılmasının ve temel özgürlüklerin güvence altına alınması çağrısında bulunuyoruz.”

Ortak açıklamada isimleri bulunan vekiller şöyle:

Johannes Arlt, Nezahat Baradari, Katrin Budde, Prof. Dr. Lars Castellucci, Bernhard Daldrup, Hakan Demir, Ulrike Bahr, Leni Breymaier, Isabel Cademartori, Jürgen Coße, Dr. Daniela De Ridder, Dr. Karamba Diaby, Martin Diedenhofen,  Esthe Dilcher, Felix Döring, Dr. Johannes Fechner, Martin Gerster, Uli Grötsch, Metin Hakverdi, Anke Hennig, Oliver Kaczmarek,  Macit Karaahmetoǧlu, Dr. Wiebke Esdar,  Manuel Gava, Angelika Glöckner, Bettina Hagedorn, Frauke Heiligenstadt, Nadine Heselhaus, Elisabeth Kaiser, Carlos Kasper, Cansel Kızıltepe,  Simona Koß, Holger Mann, Dorothee Martin, Takis Mehmet Ali, Siemtje Möller, Michelle Müntefering, Annika Klose, Luiza Licina-Bode, Kaweh Mansoori, Franziska Maschek, Kathrin Michel, Michael Müller, Dr. Rolf Mützenich, Brian Nickholz, Aydan Özoğuz, Christian Petry, Sabine Poschmann, Daniel Rimkert, Dr. Martin Rosemann, Dr. Torsten Rudolph, Dietmar Nietan, Dr. Christos Pantazis, Dr. Andreas Philippi, Dr. Herbert Wollmann, Sebastian Roloff,  Tina Rudolph, Axel Schäfer, Johannes Schätzl, Johannes Schraps, Dr. Lina Seitzl, Nadja Sthamer, Carsten Träger, Erik von Malottki, Maja Wallstein, Dr. Nils Schmid, Stefan Schwartze, Mathias Stein, Markus Töns, Derya Türk-Nachbauer, Carolin Wagner, Dr. Joe Weingarten, Bernd Westphal, Gülistan Yüksel, Gabriela Heinrich, Dirk Wiese, Jens Zimmer, Sonja Eichwede.

YENİ POSTA – BERLİN

 

 

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.