SPD’li siyasetçi Serpil Midyatlı: “Türkiye kökenlilerin oyları seçimin kaderini değiştirebilir”

Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) üst düzey yöneticilerinden Serpil Midyatlı, 8 Mayıs’ta Schleswig-Holstein eyaletindeki seçimlerde Türkiye kökenlilerin mutlaka sandık başına gitmesi gerektiğini belirtti. Midyatlı, Almanya’da çifte vatandaşlık talep eden Türk seçmenlerin oylarının eyaletin kaderinde belirleyici  rol oynayabileceğine dikkat çekti.

Schleswig-Holstein Eyaleti SPD Meclis Grubu Başkanı Serpil Midyatlı yarınki eyalet seçimlerinde Türkiye kökenli seçmenin oylarının belirleyici olabileceğini belirterek sandık başına gitmeye çağırdı.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

ÇİFTE VATANDAŞLIK İÇİN SPD YÖNETİMİNDEKİ EYALET SAYISI ÖNEMLİ

SPD’nin Almanya’da çifte vatandaşlığı hayata geçirebilmesi için Eyaletler Meclisi’ndeki (Bundesrat) SPD’nin iktidarda olduğu eyaletlerin sayısının yüksek olması gerektiğini kaydeden sosyal demokrat politikacı, “8 Mayıs’ta bizim eyaletimizde 15 Mayıs’ta ise Türk nüfusunun en yüksek olduğu Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde yerel seçimler var. Her iki eyalette de, eğer Türkiye kökenliler çifte vatandaşlığı talep ediyorlarsa, SPD’ye oy vermeleri gerektiğini hatırlatmak isterim” dedi.

MÜLTECİ DOSTU EYALET

Halen merkezde SPD Genel Başkan Yardımcılığı görevini de sürdüren Midyatlı, Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle eyalete Ukraynalı mültecilerin geldiğini vurgulayarak “Schleswig-Holstein eyaleti İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra 1 milyon mülteciyi alan bir eyalet. Bu nedenle neredeyse her 4-5 kişiden biri mülteci kökenli. Kendi mülteci hikâyelerini bilen Schleswig-Holsteinlılar mültecilerle dayanışan ve onları kucaklayan insanlardır” diye konuştu.

DEVLET KADEMELERİNDE GÖÇMEN KOTASI

İktidara geldiklerinde ırkçılıkla ve ayrımcılıkla mücadele kapsamında etkin programlar ve düzenlemeler gerçekleştireceklerini bildiren Serpil Midyatlı “SPD seçimlere Türkiye kökenli adaylarla giden bir parti. Seçimlerden sonra, iktidara geldiğimiz takdirde devletin çeşitli kademelerinde göçmen kotasını da uygulamaya geçirmek istiyoruz” dedi.

KİRALARDA DÜŞÜŞ, ÜCRETSİZ KREŞ, ÖĞRENCİLERE LAPTOP, İKLİM DOSTU DÜZENLEME

SPD’nin, sözü geçen eyaletteki seçim vaatlerini ise Serpil Midyatlı özetle şöyle sıraladı:

– Fahiş Kira Artışını Frenleme sistemini tekrar getireceğiz.

– İlk defa ev sahibi olacak aileler için Emlak Devir Vergisi oranlarını indireceğiz.

– Kreş ve çocuk yuvalarını ücretsiz yapacağız.

– Sekizinci sınıftan itibaren her okul çocuğunun laptop veya tablet sahibi olmasını sağlayacağız.

– İklimsel sorunları olmayan bir eyalet yaratacağız. 2040 yılına kadar Schleswig-Holstein’da  

iklimsel sorunlar alanında ek bütçeler ayırıp, yeni yatırımlar yapacağız. Bir “Federal Altyapı“ kurumu oluşturarak iklimsel sorunların yaşanmadığı bir hayat hedefiyle, elektrikli araç kullanımını teşvik etmeye yönelik “şarj istasyonları” sayısını arttırmanın yanı sıra, yeni kurulacak bir başka “Federal Kurum” çatısı altında da enerji ihtiyacının tümünü yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılayabilecek düzeye taşıyarak, eyaletimizi iklimsel sorunu olmayan bir yer haline getireceğiz.

– Çalışan kesim için eyaletimizi, adaletli ücretlendirme ve uygun çalışma koşullarına kavuşturacağız. 12 avroluk asgari ücret talebinin bu yıl içerisinde yürürlüğe girmesine öncülük ederek, Schleswig-Holstein’da yaklaşık 300 bin kişinin bu avantajdan faydalanmasını sağlayacağız.

– İnsanların, hastane hizmetleri bakım veya sosyal işler kategorilerinde çalışmalarının bir farklılığı olmadan yüksek ücret ve uygun çalışma koşulları sağlanarak, sosyal mesleklere yönelmesini sağlayacağız. Bu nedenle sağlık ve sosyal hizmetlerde genel olarak bağlayıcı toplu sözleşmeler yapılabilmesi için çabalayacağız.”

Serpil Midyatlı, 8 Mayıs 2022 pazar günü eşi Atilla Midyatlı ve ilk kez oy kullanacak olan 18 yaşındaki oğlu beraberinde olmak üzere sandık başına gidecek.

IŞIN ERTÜRK – KIEL