SPD’nin Türk  adayından CDU’ya sert eleştiriler:  “Hartz IV reformunu engelliyor”

SPD’nin Kuzey QWürttemberg milletvekili adaylarından Macik Karaahmetoğlu, Başbakan Merkel’in partisini eleştirdi.

26 Eylül’de yapılacak Federal Meclis (Bundestag) seçimlerinde SPD Ludwigsburg (Nordwürttemberg) adayı olan Macit Karaahmetoğlu, CDU’yu (Christlich Demokratische Union Deutschlands) sert bir şekilde eleştirdi.

Karaahmetoğlu Yeni Posta’ya bir açıklama yaparak, “Federal Çalışma Bakanımız Hubertus Heil (SPD) Hartz 4 için hazırladığı reform paketini sunma fırsatı dahi bulamadı. CDU’nun reform paketini reddedeceğini açıklaması, genel seçimlerden önce Hartz 4’te muhtemelen yeni bir düzenleme olamayacağı anlamına geliyor. SPD olarak pandemi döneminde büyük ekonomik sorunlar yaşayan kesimleri koruma girişimimizin engellenmesi üzüntü vericidir” dedi.

SPD TEKLİFİYLE NELERİ TALEP ETMİŞTİ?

Karaahmetoğlu, Hartz IV üzerine SPD’nin dikkat çektiği noktaları sıraladı:

“- İlk iki yıl içinde barınma masraflarının makul olup olmadığına dair herhangi bir inceleme yapılmamalıdır. Bu, bir Hartz IV alıcısının dairesinde şimdilik kalabileceği ve başını belaya sokmayacağı anlamına geliyor.

– 60 bin avroya kadar varlıklar dikkate alınmamalıdır.

– Avantajlardaki indirimler, örneğin bir iş teklifinin reddedilmesi durumunda, maksimum yüzde 30 ile sınırlandırılmalıdır.

– Ayrıca aylık 75 avroluk eğitim bonusu olmalıdır.”

CDU KENDİYLE ÇELİŞİYOR

SPD adayı Karaahmetoğlu, “Alman Ekonomik Kalkınma Enstitüsü’nden (DIW) Jürgen Schupp, CDU’nun işi değersizleştireceği ve işe yerleştirmeyi daha az çekici hale getireceği iddiasıyla çelişiyor. CDU’nun bu durumda zayıfları desteklemeyi bırakması ve daha en başından bu konsepte karşı çıkması hayal kırıklığı yaratıyor” diye konuştu.

OLAF SCHOLZ İLE SPD’NİN ŞANSI YÜKSEK

Macit Karaahmetoğlu SPD’nin Başbakan (Şansölye) adayı Olaf Scholz ile seçimlerinde başarılı olacağını iddia ederek, şu saptamalarda bulundu:

“26 Eylül seçimlerinde Başbakan adayımız Olaf Scholz liderliğinde gireceğimiz Federal Meclis (Bundestag) seçimlerinde SPD’nin başarılı olma şansı çok yüksek. Özellikle Başbakan Angela Merkel’in CDU’da aday olmayarak ayrılması seçimde SPD’nin lehine olacaktır. Kaldı ki, SPD seçimlerde güçlü çıkmazsa sosyal devlet yara alır, zayıflar.”

YENİ POSTA – LUDWIGSBURG