Süper nükleer füzyon: Geleceğin enerjisi ne olacak?

Süper nükleer füzyon: Geleceğin enerjisi ne olacak?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 11.02.2022
Düzenleme: 11.02.2022 10:56
15
A+
A-

Avrupa yükselen doğalgaz ve petrol fiyatlarından mustaripken, araştırmacılar nükleer füzyon yoluyla sıfır emisyonlu enerji üretme hedefinde çok önemli bir başarı elde etti.

Britanya’nın Oxford yakınlarındaki Culham bölgesinde bulunan dünyanın en büyük füzyon tesisi JET’te (Ortak Avrupa Torus) rekor düzeyde enerji üretildi. Avrupa basını bu vesileyle enerji ve iklim krizinden çıkışın farklı yollarını tartışıyor.

 

LA STAMPA (İtalya)

GERÇEKTEN TEMİZ NÜKLEER ENERJİ

Fizikçi ve nükleer füzyon uzmanı Piero Martin, La Stampa’da teknolojinin önemini şöyle açıklıyor: 

“Uzun süreli radyoaktif atık üretmeden ve güvenli bir şekilde, sürekli ve büyük ölçekli karbondioksitsiz elektrik üretimini mümkün kılıyor. … Dün takdim edilen sonuçlar, dünyada nükleer füzyon kullanımı yönünde atılmış önemli bir adımdı. … JET yalnızca dünyadaki en büyük operasyonel füzyon deneyinin yapıldığı yer değil, aynı zamanda geleceğin reaktörlerinde kullanılacak olan yakıt karışımıyla deneyler yapılabilen tek tesis. Füzyonda, atom çekirdeğini parçalamak yerine hafif atom çekirdekleri bağlanarak enerji açığa çıkarılıyor.”

 

LA REPUBBLICA (İtalya)  

YENİ BİR DÜNYA

Yeni bir dönem başlıyor, diyor La Repubblica sevinçle: 

“Bilim ve enerji ihtiyacı bakımından insanlık tarihini değiştirebilecek beş saniye. Artık bugünkü gibi yüksek faturalar veya doğalgaz fiyatları için endişelenmemize gerek kalmayacak, çünkü nükleer füzyon işe yararsa, bize neredeyse sınırsız ve en önemlisi de oldukça düşük karbondioksit emisyonlu temiz elektrik sağlayacak. Netice almaktan hâlâ çok uzak olmamıza ve iklim ve enerji krizlerine derhal yanıt bulmamız gerekmesine rağmen, İngiltere’deki JET tesisinde ticari amaçlara yönelik nükleer füzyona doğru büyük bir adım atılmış oldu.”

 

THE SUN (İngiltere)  

İKLİM NÖTRLÜĞÜ BİR ÜTOPYA

Yeni petrol ve doğalgaz sahaları açmak mevzubahis olduğunda Britanya’nın denenmiş ve test edilmiş olanlara da güvenmesini yerinde buluyor The Sun: 

“Yükselen enerji faturaları Cop26’nın [2021 yılında Glasgow’da düzenlenen BM İklim Konferansı] ütopik vaatleri karşısında son dikkafalıları bile kendine getirebilir. Enerji geleceğimiz tam bir karmaşa halinde. İthal enerjinin maliyetinin ve güvenilirliğinin insafına kalmış durumdayız. Rüzgardan, güneşten ve yıkık dökük nükleer santrallerimizden gelecek enerji bize yetmez. Emek ve ekoloji fanatiklerinin karbon nötrlüğüne daha hızlı geçme talepleri delilik. … Hidrolik kırma tekniği hâlâ istifade edilmeyen muazzam bir fırsat. Hükümet bunu kullanmalı ve panik havası yaratanların karşısında durmalı.”

 

THE TIMES (İngiltere)  

BÜTÜNCÜL BİR PLANA İHTİYAÇ VAR

İklim nötrlüğü mücadelesinden vazgeçmenin hata olacağı uyarısında bulunuyor The Times: 

“Temiz enerjiye birgün geçilecek. … İddialı iklim hedeflerini terk etmek Britanya’nın yalnızca enerji geçişine hazırlıksız yakalanacağı değil, aynı zamanda yeni enerjilere geçişinin getireceği fırsatları da kaçıracağı anlamına gelir. Aksine, iklim nötrlüğünün nasıl sağlanacağına dair bütüncül bir plan geliştirmek gerekiyor. Bu plan, yerel doğalgaz piyasasındaki sorunları aşma planlarını, doğalgaza olan bağımlılığı azaltmak için yenilenebilir ve nükleer enerjiyi hızla genişletme planlarını ve evleri, endüstriyi, ulaşımı ve tarımı karbondan arındırmak için gerçekçi planları da kapsamalı.”

 

RZECZPOSPOLİTA (Polonya)  

DİĞERLERİNDENSE RÜZGÂRA BAĞIMLI OLMAK DAHA İYİ

Polonya Eski Kalkınma, Çalışma ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Anna Kornecka Rezczpospolita’da, daha fazla enerji güvenliği ve ekonomik avantajlar sağladığı için rüzgar enerjisine övgülerde bulunuyor: 

“Bugün birçoğumuz, istikrarsız bir enerji kaynağı olan rüzgâr enerjisine neden güvenmemiz gerektiğini merak ediyoruz. Geçtiğimiz sonbaharda bu enerji kaynağından çok az enerji elde edilen rüzgârsız bir dönem yaşandı. Bununla birlikte, elektrik ve doğalgaz fiyatlarının hızla arttığı bir dönemde rüzgâr enerjisi, uzun vadeli somut ekonomik faydalar sağlayabilecek ve aynı zamanda bağımsızlığımızı ve enerji güvenliğimizi tesis etme unsuruna dönüşebilecek modern bir enerji sistemini temsil ediyor.”

YENİ POSTA – BERLİN

Kaynak: https://www.eurotopics.net/tr/276078/sueper-nuekleer-fuezyon-gelecegin-enerjisi-ne-olacak?pk_campaign=et2022-02-10-tr&pk_kwd=276078

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.