Tanık aramasında polis başvurmuş: Luca uygulamasına sert eleştiriler

Tanık aramasında polis başvurmuş: Luca uygulamasına sert eleştiriler
REKLAM ALANI
Yayınlama: 10.01.2022
Düzenleme: 10.01.2022 10:40
30
A+
A-

Mainz polisi bir davada tanık aramak için Luca uygulamasından gelen verileri kullanınca, mobil uygulama yeniden eleştirilerin odağına oturdu.

 

Birlik’90 / Yeşiller ve Hür Demokrat Parti’li (FDP) siyasetçiler Luca uygulamasının akıllı telefonlardan silinmesini ve cep telefonu uygulamasının arkasındaki şirket olan Culture4Life GmbH ile sona eren sözleşmenin uzatılmamasını talep ettiler.

Baden-Württemberg FDP Parlamento Grubu Dijital Politikalar Sözcüsü Daniel Karrais, uygulamanın veri koruma ve güvenlik sorunlarını eleştirdi. Baden-Württemberg eyaletindeki sağlık dairelerinin verileri temas takibi için pek değerlendirmediğini, gastronominin de büyük ölçüde söz konusu cep telefonu uygulamasını kullanmadığına da işaret etti. Karrais, yazılımın mart ayına kadar bir yıllık kullanımı için eyalet hükümetinin 3,7 milyon avro ödediğini bildirerek, “Resmi Korona Uyarı Uygulaması (CWA) iyi bir alternatiftir. Bir süredir CWA, etkinlikler ve restoranlar için ‘check-in’ işlevi de sunuyor” dedi.

Baden-Württemberg Yeşiller Parlamento Grubu İnternet Politikaları Sözcüsü Alexander Salomon da “Uyarı ve takip açısından Luca uygulaması ölü sayılır” dedi. Salomon, sosyal medyada paylaştığı Tweet’inde de ”LucaApp’i kaldırın. Hemen. Ve ardından hemen #coronawarnapp’ı kullanın” mesajına yer verdi.

Öte yandan Korsan Partisi Rheinland-Pfalz Teşkilatı da Luca uygulamasının eyaletle olan sözleşmesinin bir yıl daha uzatılmaması gerektiğini bildirerek, maliyetlerin beklenen faydaya hitap etmediğini, ayrıca veri toplamanın, makamlarda hukuk devletine ve anayasal anlayışa uygun olmayan istekler uyandırdığını açıkladı.

Korsan Partisi açıklamasında son olayın “Luca uygulamasıyla bağlantılı bir dizi fiyaskodan yalnızca en sonuncusu” olduğunu bildirdi. Korsan Partisi de CWA uygulamasına destek verdi.

Baden-Württemberg eyalet hükümeti ise şirketle işbirliğini sürdürmek istiyor.

YENİ POSTA – STUTTGART

FOTO: AA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.