Tartışmalı yasa tasarısı: Senatodan sonra Ulusal Meclis’ten de geçti

Fransa’da polis şiddetini artıracağı ve insan haklarına aykırı maddeler bulundurduğu gerekçesiyle eleştirilen güvenlik yasa tasarısı, parlamentoda kabul edildi.

Bazı maddeleri tartışmalar üzerine yeniden yazılan “Genel Güvenlik” yasa tasarısı, 7 Nisan’da Senato’da kabul edilmesinin ardından Ulusal Meclis’te oylamaya sunuldu ve 33 “hayır” oyuna karşı 75 “evet” oyuyla onaylandı.

Genel Güvenlik yasa tasarının yasalaşmadan önce Anayasa Konseyi’nin denetiminden geçeceği belirtiliyor.

POLİS ŞİDDETİ VE ÖZGÜRLÜKLER ENDİŞESİ

Fransa genelinde protestolara neden olan Genel Güvenlik yasa tasarısı, nisanın ilk haftasında Senatodan 98 “hayır” oyuna karşı 241 “evet” oyuyla geçmişti.

22’inci maddesi, polislerin ve jandarmanın gösterileri izlemek için insansız hava araçları kullanmasını içeren tasarıda, polisin kamusal alanda çekilmiş görüntüleri kullanma yetkisi genişletiliyor ve güvenlik güçlerinin gösterilerde helikopter ya da insansız hava araçlarıyla çektiği videoları yayınlamasına olanak tanıyor.

Tasarının, güvenlik güçlerinin görüntülerini yayınlayanlara 1 yıl hapis ve 45 bin avroya kadar para cezası verilmesini öngören 24’üncü maddesinin artan tepkiler üzerine yeniden düzenlenmesi kararlaştırılmıştı. Genel Güvenlik yasa tasarısı, polis şiddetine yol açacağı ve özgürlükleri kısıtlayacağı gerekçesiyle ülkede aylarca süren protesto gösterilerine neden olmuştu.

YENİ POSTA – PARİS

FOTO: A.A.