Temel gıda fiyatları hızla yükseliyor

Ukrayna’daki savaşın dünya ekonomisi üzerinde ciddi etkileri var. Dünya Ticaret Örgütü, tahıl ve diğer gıda maddelerinin temininde yaşanan sıkıntıların temel gıdaların fiyatlarını artırdığı konusunda uyarıda bulundu.

 

Avrupa basınındaki köşe yazıları, hangi yaklaşımların soruna hiçbir koşulda çare olamayacağını gösteriyor.

CYPRUS MAIL (Kıbrıs)

TÜKETİCİLERİ KORKUTMAYIN

Cyprus Mail köşe yazarı Christos Panayiotides, medyadaki histerik manşetlerle meseleye gereğinden fazla dikkat çekilmesini eleştiriyor:

“Halkın fiyat artışlarından ve bunların gündelik yaşamları üzerinde yaratacağı etkilerden endişe duyması çok doğal. ‘Fiyatlar fırladı’, ‘temel ürünlerin fiyatları uçtu’ veya ‘benzin fiyatları patladı’ gibi sivri mesajlarla bombardımana tutulduklarında, tüketicilerin fiyat artışlarını kaçınılmaz olarak kabul etmeye önceden programlanmış olduğu bir iklimin doğması oldukça normal.”

KRÓNIKA (Romanya)

TAVAN FİYAT UYGULAMASI TABULAŞTIRILMAMALI

Krónika, yükselen fiyatlara karşı alınan tedbirlerin otomatik olarak gıda kıtlığına yol açmadığı kanısında:

“Bükreş hükümetinin eli, çok uluslu şirketlerin perakende zincirlerine ulaşamıyor. Kimi temel gıda maddelerinin fiyatlarının dondurulması fikri gündeme geldiğinde -ki bunun örnekleri AB’de zaten var- hükümet çok uluslu gıda üreticilerinin fikrini almıştı. … [Buna yanıt olarak elbette] bu fikrin hayata geçirilmesinin mümkün olmadığını, çünkü ülkede gıda kıtlığına yol açacağını söylemişlerdi. Enteresan bir şekilde, tavan fiyat uygulamasına gidilen Macaristan’da herhangi bir yağ, un ya da şeker kıtlığı yaşanmadı.”

YENİ POSTA – BRÜKSEL

FOTO: AA

KAYNAK: https://www.eurotopics.net/tr/279770/temel-gida-fiyatlari-hizla-yuekseliyor