Tepki çekti: Polisin Johnson’a “zaman kazandıracak” rapor adımı

İngiltere’de polisin, bir kıdemli memurun Başbakanlık binasında Covid-19 kısıtlamalarının ihlal edildiği öne sürülen eğlence partileriyle ilgili hazırladığı raporun yayımlanmasını sınırlandırmaya çalışması tepki çekti.

 

Londra Polisi, Müsteşar Yardımcısı Sue Gray’den, raporunda, polisin ceza soruşturmasına tabi olan olaylara “asgari düzeyde” atıfta bulunmasını istedi. Raporun yayımlanmasının geciktirilmesi veya eksik yayımlanması anlamına gelen bu talebin, liderliğine yönelik bir tehditle karşı karşıya olan Başbakan Boris Johnson’a zaman kazandırdığı ileri sürüldü.

Johnson’ın istifasını isteyen Muhafazakâr Parti milletvekillerinden Roger Gale, bu adımı “topal ördek” Başbakan için daha fazla zaman satın alabilecek bir “saçmalık” olarak nitelendirdi.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Keir Starmer, Twitter’dan yaptığı açıklamada, raporun tamamının “mümkün olan en kısa sürede” yayımlanması çağrısında bulunarak, “Ülkemiz büyük zorluklarla karşı karşıya ve hükümetin tek odak noktasının kendilerini temize çıkarmak olması, rahatsız edici. İngiltere daha iyisini hak ediyor. Başbakan, göreve uygun değil ve istifa etmeli” ifadelerini kullandı.

İskoç Ulusal Partisi’nin Meclis Grubu lideri Ian Blackford ise Başbakan’ın polisi, raporu daha fazla geciktirmek veya raporda tahrif yapmak için bir bahane olarak kullanıp kurtulmasına izin verilmemesi gerektiğini belirterek, “Bu, başka bir aklama olmamalı. Azami şeffaflık gerekiyor. Örtbas etmeye veya kaçınılmaz olanı geciktirmeye yönelik herhangi bir girişim kesinlikle kabul edilemez” değerlendirmesinde bulundu.

YENİ POSTA – LONDRA

FOTO: AA