Toplumların dönüşümü ve aydınların rolü: Bir iltifat, bir itiraf

Toplumların dönüşümü ve aydınların rolü: Bir iltifat, bir itiraf
REKLAM ALANI
Yayınlama: 20.05.2022
18
A+
A-

Bir toplumu değiştiren, dönüştüren ve geliştiren o toplumun aydınları oldu hep.

Toplumların aydınları toplumlara yol gösterdiler. Ya aydınların bireysel çabaları ya da o aydınların oluşturduğu dernekler toplumlara itici güç oldular tarihte.

Belçika Türk toplumunu değiştiren, dönüştüren ve geliştiren en önemli dernek olan Demokratik Halk Kültür Derneği 40’ıncı yılını kutluyor.

Belçika’da sendikal hakların, çifte vatandaşlık hakkının, seçimlerde yabancılara oy hakkının kazanılmasında en ön saflarda hep Demokratik Halk Kültür Derneği oldu.

Gent kentinde Halk Kültür Evi olarak yola çıkan ve daha sonra ismini Demokratik Halk Kültür Derneği olarak değiştiren DHKD’de başından beri her şeye rağmen omuz verenler unutulmamalı.

Ayşe İşçi, Fatma Pehlivan, İbrahim İşçi, Kani Yavaş, Hamza Çapa, Abdullah Yılmaz, Berrin Çakmaklılar, Fidaye Hocalar, Yalçın Erdem, Canan Yaman, Emine Gül İşçi, Handan Öz, Taner Biçer, Banu Birkan, Hikmet Demirhan, Nazan Eker, Füsun Kaykı ve diğer adını burada anamadığım emeği geçenler toplumun yüz akları oldular. Onlarınki her şeye ve herkese rağmen başarı hikayesi.

Demokratik Halk Kültür Derneği’nden ilk Türk kökenli senatörün (Fatma Pehlivan), Gent Belediye Meclisi’ne en genç üyesi (Emine Gül İşçi) çıkması hiç de tesadüf değil. 

Teşrik-i mesaimiz de olan, tanıdığım tartışmasız en iyi başkan Ayşe İşçi, alçakgönüllülüğünden ve nezaketinden hiçbir şey kaybetmeden yıllarca bu toplum için çalıştı. Ayşe İşçi, şimdi de göçün üzerinden geçen 60 yıla kalıcı başka bir eser bırakma yolunda.

DHKD 40’ıncı Yıl Çalışma Grubu Başkanı Ayşe İşçi, “Başarılı bir 40 yıl DHKD buluşmasının gerçekleşmesinde emeği geçen herkese gönülden teşekkür ederim. Ama özellikle de bizi yine yalnız bırakmayan, güzel anılarını ve önerilerini bizimle paylaşarak bizi, önümüzdeki baharda Gent Arşiv Araştırma ve Koruma Merkezi AMSAB-ISG ile birlikte planladığımız sergi için besleyen değerli DHKD dostlarımıza candan teşekkürler” diyerek, 2023 baharında açılacak göç sergisini müjdeledi.

BİSİKLETLİ BAŞKAN

Demokratik Halk Kültür Derneği’nin 40’ıncı yılına katılanlar arasında eski Gent Belediye Başkanı Frank Beke de vardı. Karşılaştığımızda ilk cümlesi “Fikret, çok uzun zaman geçti aradan. Nasılsın?” oldu. 

Yıllar önce Belçika’yı ziyaret eden dönemin Emirdağ Belediye Başkanı İsmet Güler ile belediye binası önünde gittiğimizde Gent Belediye Başkanı Frank Beke’nin bisikletiyle geldiğini gördük. İsmet Güler’e mevkidaşının geldiğini söyleyince gözlerine inanamadı. Başkan Güler, “Ben Emirdağ’da makamıma böyle bisikletle gitsem, kimse beni ciddiye almaz” dedi.

Gent’te 11 yıl belediye başkanlığı görevi yapan Frank Beke, “bisikletli başkan” olarak kaldı o görüşmeden sonra. Bisikletli Başkan, DHKD’deki anıları paylaştıktan sonra yine bisikletine binerek ayrıldı yanımızdan.

BÜYÜK İTİRAF, BÜYÜK İLTİFAT

Yakından tanıdığım samimi Müslüman, Sünni, sıkı Tayyip Erdoğan’cı bir dostumun annesine bi’şey anlatırken kurduğu, “Bu solcular çok insancıl. Karıncayı bile incitmekten çekinirler. Hiçbir zarar gelmez onlardan. Bizimkiler öyle mi?” cümlesi, DHKD gibi derneklerde gönüllü olarak görev yapan insanlar sayesinde hep.

Demokratik Halk Kültür Derneği’ne emek verenler, hiçbir şey yapmamış olsalar bile, başka bir zamanda, başka bir mekânda ve başka bir bağlamda yukarıdaki cümlenin kurulmasına vesile oldukları için minnet duyulmayı hak ediyorlar…

FİKRET AYDEMİR – BRÜKSEL

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.