Trafiğin genlerine müdahale: AB’den 30 milyon elektrikli otomobil hedefi

Avrupa Birliği (AB), 10 yıl içinde karayollarında 30 milyon elektrikli otomobilin trafiğe çıkmasını hedefliyor. Avrupa 2050 yılında iklime zarar vermeyen bir kıtaya dönüştürülmüş olacak.

AB Komisyonu, “Sürdürülebilir ve Akıllı Ulaşım Stratejisi” başlıklı çalışmasını yayımladı. Buna göre, Avrupa’nın 2050 yılına kadar iklime zarar vermeyen bir kıtaya dönüşmesi için ulaşımla ile ilgili sera gazı salınımları yüzde 90 oranında düşürülecek.

Avrupa yollarında ise 2030 yılına kadar en az 30 milyon elektrikli otomobil ve 80 bin sıfır emisyonlu TIR yer alacak. Otonom araç teknolojileri yaygınlaştırılacak.

500 kilometreyi aşmayan planlı toplu ulaşım seyahatlerinin karbon salınımı sıfıra indirilecek. Avrupa çapında hızlı tren trafiği iki kat artırılacak. Sıfır emisyonlu deniz araçları piyasalara sürülecek. Avrupa’daki 100 şehir iklim dostu ve iklime zarar vermeyen bir hale dönüştürülecek.

Avrupa’da 2035’e kadar emisyonsuz büyük uçaklar piyasalara sunulacak. 2050 yılına kadar ise neredeyse bütün otomobil, kamyonet, otobüs ve ağır vasıtalar sıfır emisyonlu olacak. Bu arada, demiryollarındaki yük trafiği de iki kat artırılacak.

YENİ POSTA – BRÜKSEL