TRT Deutsch’dan Yeşiller’e “skandal” soru: “Gerçek Alman (Bio-Deutsch) yok mu?”

TRT Deutsch’dan Yeşiller’e “skandal” soru: “Gerçek Alman (Bio-Deutsch) yok mu?”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 27.05.2022
15
A+
A-

Birlik’90/Yeşiller milletvekili Cemal Bozoğlu katıldığı bir programda TRT Deutsch kanalının Berlin Temsilcisi tarafından Türk kökeni nedeniyle nasıl ayrımcılığa uğradığını anlattı.

Yeni Posta gazetesinin YouTube kanalında yayınlanan Avrupa Gündemi’nde Nasyonal Sosyalist Yeraltı hücresi (NSU) cinayetlerinin Bavyera ayağının araştırılmasına ilişkin söyleşide TRT Deutsch ile yaşananları gazeteci Işın Ertürk’e anlattı. Yeşiller Meclis Grubu Aşırı Sağa Karşı Strateji Geliştirme Sorumlusu ve milletvekili Cemal Bozoğlu programda konuyu şöyle aktardı:

“TRT Deutsch’un Berlin Bürosu’ndan Birlik’90 / Yeşiller Bavyera Meclis Grubu’na bir e-posta mail gelmiş. Kısa bir süre önce kurulan II. NSU Araştırma Komisyonu üzerine söyleşi yapmak istediler.  Asistanım talebe geri dönünce TRT Deutsch’daki söz konusu basın mensubu‚ Gerçek Alman (Bio-Deutsch) yok mu?” diye sormuş. Bu resmen ırkçılıktır. Burada içerik önem taşır. Anlatanın kökeni değil” dedi.

Federal Almanya hukuk tarihinin en önemli davası olan neonazi terör hücresi NSU davasının karanlıklara gömülmesine izin vermeyen Yeşiller ve sosyal demokratlar Bavyera eyaletinde II. NSU Araştırma Komisyonu’nun kurulmasına ön ayak olmuşlardı. Cemal Bozoğlu bu konuda ısrarlı girişimleriyle önü çeken milletvekillerinden biri.

Almanya çapında 2000-2007 yılları arasında, 8’i Türk 10 kişiyi katleden ırkçı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör hücresinin dosyasını yeniden açan ve mevcut ağların ve arka planın incelenmesi için harekete geçen komisyon, projektörleri kanlı neonazi eylemlerinin başladığı “Sonnenschein” bombalamasına çevirerek ilk adımı attı.

YENİ POSTA – AUGSBURG

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.