“Trump’ın şımarıklığından bıkan Avrupa nihayet konuşabileceği lideri buldu”

thumbs_b_c_4cc68e52959acdf9bcf3b0e7e8d20cd9
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

Avrupa’da çalışmalarını sürdüren gazeteci Zeynel Gül, Avrupa’nın Joe Biden’a sevinmesini, bir uzlaşma ortamı yaratılması umuduna bağladı.

Can TV kanalında “Sözün Özü” programını hazırlayıp sunan gazeteci Zeynel Gül, ABD başkanlık seçimlerini kazandığı kesinleşen Joe Biden’a tebrik mesajı yağdıran Avrupa’nın Trump döneminde salgının ekonomik ve sosyal sonuçlarıyla mücadele, iklim değişikliği, halkın yararına dijital transformasyon ve özellikle de ortak güvenliğin güçlendirilmesi ve kurallar temelinde çok taraflı sistemin reforme edilmesi gibi konularda ABD ile açmaza girdiğine işaret etti. Gül, şimdi “deneyimli” ve “dünya politikasını tanıyan” Biden ile bir konuşma zemini, uzlaşma ortamı bulmayı uman Avrupa’nın Atlantik’in öteki yakasıyla ilişkilerin iyileştirilmesi açısından istekli olduğunu kaydetti.

EMNİYET VE İSTİHBARATTA ŞEFFAFLIK

ABD’deki değişim rüzgarlarının Avrupa’ya yansımasının özellikle de göçmenler açısından olumlu etkilerinin olabileceğini de bildiren Zeynel Gül, bununla birlikte ırkçı ve İslamcı saldırıların aydınlığa kavuşturulmasında emniyet ve istihbaratın şeffaflığının büyük önem taşıdığını kaydetti. Gül, terör saldırılarının ardındaki asıl güçlerin ortaya çıkarılması durumunda umutların yeniden yeşereceğine de dikkat çekti.

“Amerika’daki bu gaddar şeytanlaştırma dönemini bitirmeye şimdi ve burada başlayalım” vaadiyle seçimi kazanan Joe Biden, ırkçılıkla mücadele edeceğini ve kutuplaşmaya son vereceğini belirtmişti.

IŞIN TOYMAZ – KÖLN