“Türk Armin” görevi devredecek: CDU’da yeni genel başkan hazırlığı

Almanya’da geçen ayki genel seçimlerde ağır bir yenilgi alan Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisi genel başkanlık dahil yönetim kadrosunda yıl sonuna kadar değişikliğe gidecek. CDU Genel Başkanı Armin Laschet, görevi bırakmaya hazır olduğunu açıklamıştı.

CDU 26 Eylül’deki seçim hüsranının ardından yönetim kadrosunda değişikliğe hazırlanıyor.

Genel Başkan Armin Laschet’in başbakan adayı olarak yarıştığı seçimlerde Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nin (SPD) gerisinde kalan ve dolayısıyla hükümet kurma görüşmelerinde geri plana düşen CDU’nun Genel Sekreteri Paul Ziemiak, yeni yönetim kadrosunun bu yıl sonuna kadar seçileceğini duyurdu.

Ziemiak, parti yönetiminin “tamamen yeni bir yönetim kurulu seçilmesi konusunda bugün oy birliğiyle mutabakat sağladığını” belirtti. CDU Genel Sekreteri, söz konusu seçimin yapılacağı kongrenin yıl sonundan önce düzenlenmesinin planlandığını söyledi.

30 Ekim’de CDU örgüt başkanlarının bir araya geleceği bir toplantı düzenleneceğini belirten Ziemiak, bu toplantıda yeni yönetimin seçilmesinde parti üyelerinin ne düzeyde katkı sağlayacağının tartışılacağını kaydetti.

Haberin devamı için TIKLAYIN

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: AA