Türkiye ile Yunanistan arasındaki ticaret hacmi arttı

Türkiye ile Yunanistan arasındaki ticaret hacmi arttı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 25.01.2022
1
A+
A-

Türkiye ve Yunanistan arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğinin geliştirilmesine yönelik fırsatlar Atina’da düzenlenen “Türkiye-Yunanistan Karma Ekonomik Komisyonu 5. Dönem Toplantısı“nda ele alındı.

 

Türkiye-Yunanistan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 5. Dönem Toplantısı, Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu ve Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostantinos Frangoyannis eşbaşkanlıklarında Atina’da gerçekleştirildi.

Toplantının ardından yapılan ortak yazılı açıklamada, 2021’de Türkiye ile Yunanistan arasındaki artan ticari ve ekonomik ilişkilere işaret edilerek, bu alanda yakalanan ivmenin sürdürülmesi ve işbirliği olanaklarının artırılması için düzenlenen toplantının önemli bir işlev göreceği belirtildi.

Açıklamada, Türkiye-Yunanistan KEK mekanizmasının son toplantısının 2010’da Ankara’da düzenlendiği anımsatılarak, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin pozitif gündem ve diyalog temelinde sürdürülmesi politikası doğrultusunda KEK mekanizmasının yeniden faaliyete geçmesinin önemi vurgulandı.

Görüşmeler sonrasında imzalanan KEK 5’inci Dönem Protokolü’ne, temaslarda ele alınan ikili ticari ilişkiler, karşılıklı yatırımlar, Avrupa Birliği (AB) ile gündemdeki ticari konular ve enerji, turizm, tarım, gümrük, ulaştırma başta olmak üzere birçok alanda ekonomik ve teknik işbirliği olanakları yansıtıldı.

Tuzcu, Atina temasları çerçevesinde Frangoyannis’in yanı sıra Yunanistan Kalkınma ve Yatırımlar Bakan Yardımcısı Nikos Papathanasis ile de bir araya geldi.

Türkiye-Yunanistan arasındaki ticaret hacmi 2021’de bir önceki yıla göre yüzde 69,2 artarak 5,2 milyar dolara yükseldi.

Türkiye’nin Yunanistan’a ihracatı ise 2021’de yüzde 73,3 artış gösterirken, Türkiye yaklaşık 1 milyar dolar ticaret fazlası verdi. İki ülke ticaret hacmi, 2005’ten bu yana üç katına çıktı.

YENİ POSTA – ATİNA

FOTO: AA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.