Türkiye tekrar yüksek risk bölgesi oldu: 10 gün karantina ve PCR testi şartına dikkat

Alman hükümeti, ABD ve İsrail’le birlikte Türkiye’yi yüksek risk bölgesi olarak sınıflandırdı.

Alman hükümeti korona vakalarının artış gösterdiği Türkiye, ABD, İsrail, Karadağ ve Vietnam’ı yüksek risk bölgesi listesine dahil etti. Çok sayıda Türkiye kökenli göçmenin yaz tatil sonrası Almanya’ya dönüşü dikkate alınarak Türkiye’nin yüksek risk bölgesi listesine salı akşamından itibaren alınacak. Aşılı olduklarını ya da hastalığı atlattıklarını belgeleyemeyenler, Almanya’ya dönüşlerinde 10 gün süreyle ev karantinasına girecek. Karantinaya girenler ilk beş gün sonrasında yaptıracakları Covid-19 testinin negatif çıkması halinde geriye kalan beş günlük karantinadan muaf tutulacak.

Bu arada Almanya ancak AB tarafından tanınan, Paul Ehrlich Enstitüsü internet sitesinde yer verilen aşıları kabul ediyor. Bu listede BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson & Johnson aşıları yer alıyor.

Bu iki kategoride yar alan ülkelerden hava, kara ya da deniz yoluyla Almanya’ya seyahat etmek isteyen herkesten ya aşı belgesi, sonucu negatif korona testi ya da iyileştiklerine dair belge talep ediliyor.

YENİ POSTA – BERLİN

Kaynak: www.dw.com