Türkiye’nin durumu BBC’de yayınlandı: Habere tepki yağdı

BBC’nin İstanbul muhabirinin, Türkiye’de yükselen vakalar nedeniyle İstanbul’dan yaptığı yayın, Birleşik Krallık’taki Türklerin tepkilerine neden oldu.

Yapılan haberde, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı verilere yer verilmesine rağmen, ekranlara yansıyan görüntüler sadece bugüne değil yaz aylarında hareketlenmesi beklenen turizme de zarar verecek gibi görünüyor.

TÜRKİYE SEVDASI KARA SEVDAYA MI DÖNÜŞÜYOR?

Haberde, AKP’nin yaptığı kongrelerden görüntülere yer verilmesi, son bir ayda ülkede beş katına çıkan vakaların ana sebebi olarak gösterildi. Ayrıca, toplu cenaze törenleri ve bu törenlerdeki kalabalığa da yer verilen haberde, özellikle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da bu törenlere katılan biri olduğunun altını çizildi ve “kendi koyduğu kurallara kendi uymuyor” dendi.

Birleşik Krallık’ta, 9 Nisan’da yaşama veda eden Kraliçe’nin eşi Prens Philip’in cenaze törenine pandemi kuralları gereği sadece 30 kişi katılabilecek ve ülkenin Başbakanı dahil protokoldeki pek çok isim bu nedenle törene katılamayacakken, Türkiye’den yansıyan cenaze görüntüleri izleyenleri hayrete düşürdü.

Vaka sayılarının olağanüstü bir hızla artmasının, mayıs ayı ortalarında açılması beklenen hava trafiği ve turizm sektörü için olumsuz yansımalara neden olması nedeniyle, haber, Birleşik Krallık’taki Türklerin tepkilerine neden oldu.

HABER ÖZGÜRLÜĞÜ MÜ, OLUMSUZ PROPAGANDA MI?

Söz konusu haberde, İstanbul Tarlabaşı’ndan verilen görüntüler, Türkiye hatta İstanbul ile ilgili olumsuz algı yönetiminin bir parçası olarak değerlendirilmekle beraber, Türk Sağlık ekiplerinin, olağanüstü özverili çalışmaları sayesinde, vaka sayıları yükselse bile, ölüm sayılarının kontrol altında tutulduğuna dair açıklamaların eksik kalması, haberin tarafsızlık ve şeffaflık ilkesi açısından zayıf kaldığı yönünde değerlendirildi.

KONSOLOSLUK MÜDAHALE EDECEK Mİ?

Duydukları rahatsızlık nedeniyle Londra Başkonsolosluğuna başvuruda bulunan Türkler, bu yönde yapılan haberlerin iki ülke arasındaki ilişkilere ve özellikle ticarete vereceği zarardan endişelendiklerini belirterek doğru bilgilerin paylaşılması için taleplerini dile getirdiler.

GÖZDE SAPANLI – BIRMINGHAM / BİRLEŞİK KRALLIK

FOTO: A.A.