Türkleri rencide eden “Murat ve Ayşe” ödevi: Velilerden tepki yağdı

Almanya’nın Duisburg kentindeki Krupp lisesinde “Hansel ve Gretel” masalından esinlenerek oluşturulan ve Türkiye kökenlileri rencide eden ifadelerin yer aldığı ve Almanya’daki Türk Toplumu’nun konudan haberdar olmasının ardından büyük tepki çeken “Murat ve Ayşe” ödevine Duisburg Veliler Derneği tepkisiz kalmadı.

 

Önyargı ve klişelere hizmet eden ödevin duyulmasının ardından bu konuda bir tepki mektubu kaleme alan Duisburg Veliler Derneği, tepki mektubunu Kuzey Ren-Vestfalya (NRW) Eyaleti Eğitim Bakanı Yvonne Gebauer, Duisburg Eğitim Müdürlüğü ve dersin verildiği okul müdürlüğüne gönderdi.

TEPKİ MEKTUBUNDAN KESİTLER

Duisburg Veliler Derneği Eşbaşkanı Ali Yağız imzasıyla, Kuzey Ren-Vestfalya Eğitim Bakanı Yvonne Gebauer’e hitaben yazılan mektupta şu ifadeler yer aldı:

“Duisburg Krupp Gymnasium isimli lisede verilen ödevin içeriği sadece önyargıları körüklemekle kalmıyor, aynı zamanda dışlayıcı ve kabul edilmesi mümkün değil. Bu nedenle konunun bakanlığınız tarafından ele alınıp, konunun toplum vicdanını tatmin edecek şekilde aydınlatılmasını önemle rica ediyoruz.”

Konunun aydınlatılmasının ardından Alman Anayasası’nın ilgili maddelerine de atıf yapılarak ödevi verenlerle ilgili disiplin soruşturmasının yapılmasının da talep edildiği tepki mektubu hem mail yoluyla hem de posta yoluyla ilgili yerlere gönderildi.

AYRIMCI VE DIŞLAYICI TUTUM KABUL EDİLEMEZ

Ödevi veren öğretmen ve okul idaresinin öğrenci velileri, öğrenci ve kamuoyundan açık özür dilemesinin de talep edildiği tepki mektubunda bu tür ayrımcı ve kabul edilemez yaklaşımların karşılıklı güvenin ciddi olarak zedelenmesine neden olduğunun da altı çizildi.

Öğretmenlerin ders verirken kültürel farklılıkları daha fazla dikkate alarak daha hassas davranmaları gerektiğinin de vurgulandığı mektubun son bölümünde konunun hızlı bir şekilde aydınlatılması, bakanlık ve okul idaresinin bu konuda bir yazılı açıklama yapılması talebinde bulunuldu.

YAKLAŞIK 1 AY ÖNCE DE BENZER BİR OLAY YAŞANMIŞTI

Yaklaşık 1 ay önce Siegburg’da bir lisede de Türkleri ayrıştırıcı ve aşağılayıcı bir ödevin duyulmasının ardından Türk Toplumu’ndan gelen tepkilerden sonra ardından okul idaresi özür dilemiş, ödevin yer aldığı yayınevi kitaptan ilgili bölümün çıkarılacağını duyurmuştu.
Duisburg Veliler Derneği’nin konu hakkında kaleme aldığı bu mektubun ardından Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Eğitim Bakanlığı, Duisburg Eğitim Müdürlüğü ve dersin verildiği okul idaresinin yanıtı merakla bekleniyor.

YENİ POSTA – DUİSBURG

FOTO: AA