Ukrayna gerilimi tırmanıyor, Türkiye’yi zor tercihler bekliyor

Uzmanlar, Ukrayna krizini 2. Dünya Savaşı’ndan sonraki en büyük savaş riski olarak değerlendiriyor. Türkiye’yi bekleyen riskler ve zorlu tercihler neler? Ankara, Kiev ve Moskova arasında denge politikası yürütebilecek mi?

 

DW Türkçe, Batı İttifakı ile Rusya arasında tırmanan gerilimi, Moskova’nın savaş endişesine yol açan hamlelerinin gerisinde yatan nedenleri, Batılı ülkelerin savaşı önlemeye dönük diplomatik çabalarını ve Türkiye’nin karşı karşıya kalabileceği zorlu sınamaları mercek altına aldı:

ABD ve Avrupalı müttefikleri, Ukrayna sınırına asker yığan Rusya’ya karşı uyarılarını giderek sertleştiriyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bir işgal girişiminden endişe eden ülkeler, böyle bir adıma karşı çok ağır siyasi, ekonomik ve mali yaptırımlarla tepki gösterecekleri uyarısında bulunuyor. Batılı başkentlerden art arda gelen ikazların hemen ardından NATO da özellikle Doğu Avrupa’daki müttefik ülkelerin güvenlik endişelerini gidermek için bölgeye yeni askeri unsurlar göndermeye başladı.

Kremlin, Ukrayna’yı işgal niyeti bulunmadığını, asıl gerilimin ABD tarafından tırmandırıldığını iddia ediyor.

Haberin devamı için tıklayın:

https://www.dw.com/tr/ukrayna-gerilimi-tırmanıyor-türkiyeyi-zor-tercihler-bekliyor/a-60561154

 

YENİ POSTA – ANKARA

FOTO: AA