Ukrayna krizi: Savaş tehlikesi önlendi mi?

Rusya, haftalardır Ukrayna yakınlarında konuşlanmış bulunan askerlerinin bir kısmını geri çekeceğini açıkladı.

 

ABD bu çarşamba bir saldırı yapılacağını öngörmüştü ve NATO’ya göre sınırdaki durum şu ana kadar değişmedi. Putin’in açıklamaları yine de belirli bir rahatlamanın işareti olarak değerlendiriliyor. Kimi yorumcular bunu Batı’nın bir başarısı olarak görürken, diğerleri bunun yalnızca bir taktik olduğunu düşünüyor.

 

RİA NOWOSTİ (Rusya)

OLAĞAN ASKERİ TATBİKATLARDI SADECE

Rusya’ya inanmayan ve bizzat kendisi yalan söyleyen bir Batı, Ria Nowosti’yi öfkelendiriyor: 

“Savunma Bakanlığımız sürekli tatbikatların önceden planlanmış olduğunu ve sona ermelerini takiben askeri birliklerin geri gönderileceğini söylemişti. Batı medyası ise bu birliklerin bugün yarın Ukrayna’yı işgal edeceğini haykırdı durdu. Şimdi de söz verildiği üzere birlikler garnizonlarına dönmeye başladı ve kimse kimseye saldırmadı. Batı medyası derhal bunun ‘Ukrayna sınırından çekilme’ anlamına geldiğini iddia ediyor. Kahraman Batılı Kremlinologlar ise Rusya’nın hep yalan söylediğini ve ordusunun sınır bölgesinde olmadığını öne sürüyor. Kısacası biz hep gerçeği dile getirdik, ama onlar yalan söyledi ve şimdi de bizi yalancılıkla suçluyorlar.”

 

GORDONUA.COM (Ukrayna)  

İŞBİRLİĞİ BAŞARILI OLDU

Gordonua.com’da yazan censor.net Genel Yayın Yönetmeni Yuri Butussow’a göre Batı’nın stratejisi işe yaradı: 

“ABD ve Britanya, Putin’e karşı aslında hibrit nitelikte bir savaş başlattı ve Ukrayna’yı desteklemek, Putin’e ise karşı koymak üzere eşi görülmemiş düzeyde bir kampanyayı harekete geçirdi. Rus tehdidi, Ukrayna’ya modern silah tedarikine hazır olduklarını açıklayan Polonya, Çekya ve Danimarka üzerindeki Rus etkisinin Amerikalılar ve Britanyalılar tarafından kırılmasını sağladı; üç Baltık devleti de silah tedarik etti. ABD ve Britanya ayrıca Avrupa’dan gelen destekle Ukrayna için eksiksiz bir hava köprüsü tesis etti. … Avrupa’daki Rusya yanlısı cephe yarılmış oldu.”

 

JUTARNJİ LİST (Hırvatistan)  

PUTİN RAHAT BİR NEFES ALABİLİR

Scholz’un Moskova’ya verdiği güvencelerin de gerilimin düşmesine katkı sağlamış olabileceği yorumunda bulunuyor Jutarnji list: 

“Rus ve Alman devlet başkanlarının salı günkü görüşmesinden çıkan en önemli sonucun şu olduğunu vurguluyor Rus medyası: Ukrayna hiç değilse yakın zamanda NATO üyesi olmayacak. Ruslar, Scholz’un NATO’nun genişlemesinin ‘şu anda söz konusu olmadığı’ veya gündemde bulunmadığı, hatta ‘kendisi ya da Putin iktidarda olduğu sürece’ bu konunun açılmayacağına yönelik sözlerini öne çıkardı. … Pek çokları bu ifadeyi, Alman Şansölyesi’nden ruhunu ısıtacak su sözü duyduktan sonra Putin’in rahat bir nefes alabileceği şeklinde yorumladı: İktidarda olduğu sürece Ukrayna NATO’ya girmeyecek. İktidarının ne kadar süreceğine ise yalnız kendisi karar verecek.”

 

THE TIMES (İngiltere)  

BU BARIŞA GÜVENİLMEZ

The Times, kısmi geri çekilmeyi diplomatik bir başarı olarak kutlamak için aceleci davranmamak gerektiği uyarısında bulunuyor: 

“Rusların tavizleri her zaman taktiksel niteliktedir. Birlikler geri çekiliyor -güya askeri tatbikat tamamlandığı için- ancak işgal için gerekli olacak bütün ağır teçhizat duruyorsa, birlikler de oldukları yerde kalabilir. Bunlar ya da yedek bir kıta birkaç saat içinde geri dönebilir. Öte yandan, 2014’te savaş sebebi sayılan ve Rusların büyük desteğinin yanı sıra binlerce vatandaşı için de Rus pasaportu alan ayrılıkçı Ukrayna eyaletleri üzerindeki baskı artıyor.”

 

LA STAMPA (İtalya)  

DONBASS’TA NE OLUYOR PEKİ?

La Stampa da şüpheyle yaklaşıyor: 

“Medyanın poker oyunu, baş döndüren boyutlara ulaştıktan sonra mutlu sonla bitmiş gibi görünüyor. Vladimir Putin, bakanlarının ve sözcüsünün her fırsatta yinelediği, ancak en tepedeki liderin şimdiye değin onay vermediği bir güvenceyi, ‘Rusya’nın Avrupa’da savaş istemediğini’ ilan etti. Ancak Rusya Devlet Başkanı bir yandan da geri çekilen tankların yerine parlamentosu tarafından kendisine sunulan diplomatik bir silahı koyuyor: Duma Putin’i, bağımsızlıklarını ilan eden Donbass ‘Halk Cumhuriyetlerini’ tanımaya çağırıyor: Minsk barış sürecini her an darmaduman edebilecek ve BM’nin deyişiyle bu ‘düşük yoğunluklu savaşı’ yeniden sıcak savaşa çevirebilecek bir bomba bu.”

YENİ POSTA – BERLİN

Kaynak: https://www.eurotopics.net/tr/276412/ukrayna-krizi-savas-tehlikesi-oenlendi-mi?pk_campaign=et2022-02-16-tr&pk_kwd=276412