Ukrayna savaşı: Putin’in kısmi seferberlik ilanı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bir televizyon konuşmasında silahlı kuvvetlerde kısmi seferberlik ilan edildiğini duyurdu.

Yaklaşık 300 bin yedek askerin aşamalı olarak orduya alınması bekleniyor. Putin ayrıca, Ukrayna’nın işgal altındaki Luhansk, Donetsk, Herson ve Zaporijya bölgelerinde Rusya’ya katılım konusunda referandum yapılmasını desteklediğini söyledi. Yorumcular hayli endişeli gözüküyor.

FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG (Almanya)

YENİ BİR İKİLEM KAPIDA

Frankfurter Allgemeine Zeitung, çatışmada yeni bir tırmanma evresine geçilmesinden endişe duyuyor:

“’Oylamaların’ sonucu hakkında hayallere kapılmamalı. Kritik soru, Kiev ve ortaklarının nasıl tepki vereceği olacak. Bu zamana kadar Batı ve özellikle Washington, Ukraynalıların Rus topraklarına saldırmasını önlemek uğruna elinden geleni yaptı. Bu, silah sevkıyatları için önemli bir kriterdi. … Putin, sınırları değiştirerek Batı’yı zor bir seçimle karşı karşıya bırakıyor: Mevcut politikanın sürdürülmesi, Putin’in toprak kazanımlarını kabul etmek anlamına gelecek. … Bu politikadan vazgeçilmesi, çatışmada bir tırmanma evresine geçilmesine yol açacak ve bundan kaçınmayı uman yalnızca Alman hükümeti değil.”

LA STAMPA (İtalya)

NÜKLEER SİLAH KULLANILMASI İHTİMALİ ARTIYOR

La Stampa uyarıyor:

“Putin’in masaya oturma ve barış için olmasa da en azından ateşkes için müzakerede bulunma niyeti yok. Bunun yerine, çatışmayı askeri ve siyasi bakımdan tırmandırmayı seçiyor. İlhak, bu konuda belirleyici bir unsur olacak. Birincisi, Putin hem Rusların büyük çoğunluğunun hem de işgal altındaki topraklardaki ve Rusya’daki savaş bölgelerinde yaşayanların milli ve Slavofil duygularına hitap ediyor. … İkincisi, Donbas’ın alelacele ‘kutsal’ Rusya’ya dahil edilmesiyle, yeni oluşan toprak bütünlüğünün konvansiyonel olsun ya da olmasın her tür askeri silahla savunulması söz konusu olacak. … Nükleer silahların kullanılabileceği ne zamandır ima edilip duruyordu.”

SRF (İsviçre)

ÇARESİZLİK YÜZÜNDEN TIRMANDIRILAN ÇATIŞMA

SRF, bunun her iki taraf için de öngörülemez sonuçları olmasından endişeleniyor:

“Çaresizlik içinde başvurulan bir taktik bu, çünkü Rusların ve Putin’in seçenekleri bitmek üzere. … Referandum ilanı Rusya için … ağır sonuçlar doğurabilecek, acımasızca bir karar. Putin, bölgeleri Rus topraklarına katacak kadar ileri giderse, uluslararası toplum bunu tanımaz. Böyle bir adım Rusya’yı yıllar içinde iyice dibe çeker, Batı’yla ekonomik ilişkilere ciddi zararlar verir ve ülkenin bütün askeri kaynaklarını tüketir.”

JUTARNJI LIST (Hırvatistan)

GENEL SEFERBERLİK İÇİN BAHANE

Jutarnji list şu tahminde bulunuyor:

“Neden alelacele bu bölgelerin Rusya’ya bağlandığı ilan edilmek isteniyor? Birincisi, sahada işler umulduğu gibi gitmiyor; ikincisi ve belki daha da önemlisi, bu bölgelerde gerçekleşen çatışmalar ‘Ukrayna’nın doğrudan Rus topraklarına saldırısı’ olarak nitelendirilebilir. Belki de Putin’in ‘Rus topraklarına ve halkına yönelik tehdit’ nedeniyle genel seferberlik ilan etmesi için gereken budur. Rusya’nın daha savaş başlamadan işgal altındaki topraklarda yaşayanlara Rus vatandaşlığı verdiğini ve [halihazırda] aceleyle Rus pasaportları dağıtıldığı unutulmamalı.”

NOWAYA GAZETA EUROPE (Rusya)

SAHTEKÂRLIKTAN İBARET

Hukukçu Yelena Lukyanova, Novaya Gazeta Europe’da referandumların hukuki dayanağının olmadığı değerlendirmesinde bulunuyor:

“İlan edildikten üç gün sonra referandum gerçekleştirmek ve üç gün boyunca da oy kullanılmasına izin vermek nasıl mümkün olabiliyor? Kendi kontrolleri altındaki topraklarda referandum düzenlenirken Ukraynalı birliklerin ya da yabancı gözlemcilerin statüsü ne olacak? Temel ilkeyi hatırlayalım: Sahte devlet teşekküllerinin hükmü altında ve savaş dolayısıyla uygulanan sıkıyönetim koşullarında hiçbir zaman ve hiçbir yerde referandum yapılamaz. Bu yüzden herkesin bilmesi gerekir ki, bu referandumlarla ilgili her şey bir sahtekârlıktan ibaret. Referandumların bir diğer amacı da olan bitene meşruiyet kazandırmak. Ama sahtekârlıklarla hiçbir şeyi meşrulaştıramazsınız.”

YENİ POSTA – BRÜKSEL

FOTO: AA

KAYNAK: https://www.eurotopics.net/tr/288723/ukrayna-savasi-putin-kismi-seferberlik-ilan-etti