Ukrayna’da işlenen savaş suçları: Her iki taraf da mı suçlu?

Ukrayna’da işlenen savaş suçları: Her iki taraf da mı suçlu?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 13.04.2022
18
A+
A-

Moskova’nın toptan reddettiği Bucha’daki vahşet, dünya çapında öfkeyi tetikledi ve Rusya’ya yönelik tavrın daha da sertleşmesine neden oldu.

 

Şimdi ise New York Times tarafından teyit edilmiş bir videoda, Ukrayna askeri birlikleri tarafından yakalanan bir Rus askerinin infaz edildiği görülüyor. Avrupa basını, bu tür şiddet eylemleriyle nasıl başa çıkılması gerektiğini tartışıyor.

THE MALTA INDEPENDENT (Malta)

UKRAYNA HİÇ DEĞİLSE AÇIKLIĞA KAVUŞTURMA SÖZÜ VERİYOR

The Malta Independent, Kiev hükümetinin kendi askerlerine yönelik iddialara yanıt verirken Moskova’dan oldukça farklı davranmasını övgüye değer buluyor:

“Her iki tarafın da zulmettiği bir gerçek. … Fakat Ukrayna hükümeti, en azından kendi birliklerinde görevi kötüye kullanma vakalarının yaşanmış olabileceğini kabul etti ve bu iddialara yönelik gerekli soruşturmaları başlatma sözü verdi. Diğer yandan Rusya, bu tür suçlara dair giderek artan kanıtlara rağmen, kendi askerlerinin masum sivilleri öldürdüğünü ve onlara tecavüz ettiğini reddetmeyi sürdürüyor. Bu, geçmişteki çatışmaları ve diktatörlükleri anımsatıyor – ancak artık 21. yüzyıldayız ve gerçek bu kadar kolay gizlenemez.”

NÉPSZAVA (Macaristan)

YENİ TEKNOLOJİLER İŞİ KOLAYLAŞTIRIYOR

Savaşın vahşetinin belgelenmesine herkesin katkı sunmasını talep ediyor Népszava:

“İkinci Dünya Savaşı ile bugün Ukrayna’ya yönelik saldırganlık arasındaki en büyük fark, günümüzde neredeyse tüm savaş suçlarının cep telefonlarıyla belgelenebiliyor olması. Bucha’daki şoke edici görüntüleri bütün dünya gördü… Şimdi [orada] ve diğer yerleşim yerlerinde yaşananları ortaya çıkarmak ve sorumluları tespit etmek için bütün teknolojik araçlar kullanılmalı. Rusya bu konuda muhtemelen herhangi bir yardımda bulunmayacak ve bu da Kremlin’i uygar Avrupa’dan giderek daha çok izole ediyor.”

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: AA

KAYNAK: https://www.eurotopics.net/tr/279769/ukrayna-her-iki-taraf-da-savas-sucu-mu-isliyor

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.