Ukraynalılar Avrupa medyasına Suriyelilerden daha mı yakın?

Avrupa medyası her dakika Ukrayna’daki savaşın haberini yapıyor. Tüm bunların Avrupa’nın göbeğinde yaşandığı sıklıkla vurgulanıyor.

 

Kimi yorumcular uzaklardaki çatışmaların daha az ilgi gördüğü ve diğer kriz bölgelerinden gelen sığınmacılara daha az dayanışma gösterildiği eleştirisini yöneltiyor.

THE INDEPENDENT (İngiltere)

IRKÇILIK SOSLU DEHŞET

Batı’daki pek çok medya kuruluşunun Ukrayna savaşını haberleştirme biçiminin derinlerdeki ırkçılığı açığa çıkardığından yakınıyor The Independent: 

“Ukraynalılar beyaz ve Batı’ya yakın olduğu için kimi politika yorumcularının ve gazetecilerin çatışma noktasına nasıl gelinebildiğini idrak etmesi zor görünüyor. Sanki yalnızca siyahların ya da beyaz olmayan insanların yaşadığı topraklar kana bulanabilirmiş ve istila edilebilirmiş gibi. Olaylardaki bu iç karartıcı gidişatla ilgili endişelerini paylaşmaktan çekinmeyen kimi gözlemciler de oldu – ama belli ki bunun başkalarının hayatını kıymetsiz gören beyaz üstünlükçülüğü ideolojisini nasıl beslediğini anlamadan.”

L’OBS (Fransa)  

AVRUPA’YI SAVUNMAK YETMEZ

Filozof Slavoj Žižek, farklı kökenlere sahip sığınmacılara yaklaşımımızın Avrupa’nın gelecekteki jeopolitik etkisini belirleyeceği tespitinde bulunuyor L’Obs’ta: 

“‘Avrupa’yı savunmak’ yetmez: Bizim asli görevimiz, üçüncü dünya ülkelerini küresel meselelerde Rusya veya Çin’den daha iyi çözümler sunduğumuza ikna etmektir. Bunu da ancak postkolonyal politik doğruculuğun çok ötesine geçerek ve insani yardım kılığına gizlenmiş bile olsalar neokolonyalizmin her türünden amansızca uzaklaşarak başarabiliriz.”

YENİ POSTA – BERLİN

Kaynak: https://www.eurotopics.net/tr/277325/ukraynalilar-avrupa-medyasina-suriyelilerden-daha-mi-yakin?pk_campaign=et2022-03-02-tr&pk_kwd=277325

FOTO: AA