Uluslararası Af Örgütü’nden Ukrayna ordusuna suçlamalar

Uluslararası Af Örgütü, Ukrayna’yı “uluslararası insani hukuku ihlal etmekle” suçladı.

İnsan hakları örgütü, yayınladığı bir raporda, Ukrayna silahlı kuvvetlerinin şehirleri savunurken yerleşim yerlerinde de operasyon yürüttüğü ve böylece sivilleri Rus tarafının ateşine maruz bıraktığı eleştirisinde bulundu. Ana akım medyada yer alan yorumlarda “STK faille mağduru karıştırıyor olabilir mi?” sorusu dikkat çekti.

TAZ, DIE TAGESZEITUNG (Almanya)

NASIL ALGILANACAĞI HESAP EDİLMEDİ

Niyet bu olmasa da raporun Moskova’nın ekmeğine yağ sürdüğü eleştirisinde bulunuyor taz:

“Ukrayna’nın Rusya’ya değil, aksine Rusya’nın Ukrayna’ya saldırdığı ve Ukraynalı sivillere yönelik tehlikenin Rusya’nın sivil hedeflere ateş açmasından kaynaklandığı gerçeği göz ardı edilmiş oldu. Ukrayna’daki savaşı çevreleyen sıcak atmosferde farklılaşmaya yer olmadığından, bu öngörülebilir bir şeydi. Uluslararası Af Örgütü gibi deneyimli bir insan hakları organizasyonunun bunu bilmesi gerekirdi. Raporlarının kamuoyu tarafından nasıl algılanacağını önceden sezebilmelilerdi. Bulgularını, Moskova’nın gözünde faille mağdurun yer değiştirmesine ve dolayısıyla Kiev’de öfkeye yol açmayacak şekilde yayınlayabilmelilerdi.”

IL MANIFESTO (İtalya)

KOMPLO TEORİLERİYLE GELMEYİN LÜTFEN

Il Manifesto, rapor Kiev’in verdiği savunma savaşını eleştirse de Uluslararası Af Örgütü’nün Putin’in safında yer almadığını öne sürüyor:

“Uluslararası toplumdan pek çok temsilcinin aylardır söylediği gibi, Ukrayna kutsal ve lekesiz bir direniş sergilemiyor. … Rus generallerini her zaman siviller arasında panik yaratmak ve mümkün olduğunca çok insan kaybına sebep olmak için kamu binalarına saldırma hesabında olan sadistler olarak tasvir eden Kiev anlatısı yerle bir oluyor. … Uluslararası Af Örgütü’nü Rus yanlısı ya da türlü görüşten komplo teorisyenlerinin söylemeyi pek sevdiği gibi ‘büyük güçlere tabi’ -bunu yapanların sayısı az olmasa da- göstermeye çalışmak ahmaklık olur.”

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: AA

KAYNAK: https://www.eurotopics.net/tr/286196/uluslararasi-af-oerguetue-nden-ukrayna-ordusuna-suclamalar