Uluslararası ilişkilerde yeni bir sorun daha mı? ABD Almanya’da Ukraynalı askerleri eğitiyor

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Kirby, Florida Ulusal Muhafız Birliği’nin Almanya’da Ukraynalı askerlere eğitim verdiğini açıkladı. Lavrov ise savaşın uzamasından Batı’yı sorumlu tuttu.

 

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Florida Ulusal Muhafız Birliği uzmanlarının Almanya’da Ukrayna askerlerini eğitmeye başladığını duyurdu. Kirby, eğitimi verilen alanların, Ukrayna’ya, Rusya’ya karşı kendini savunması amacıyla verilen alanlar olan obüs, topçu ve radar sistemlerini kapsadığını aktardı.

Florida Ulusal Muhafız Birliği, Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açmasından önce de Ukrayna’da konuşlandırılmış ve orada Ukrayna askerlerine eğitim vermeye başlamıştı. ABD, Ukrayna’ya en fazla askeri destek veren ülkelerin başında geliyor.

ABD’nin inisiyatifiyle Almanya’daki ABD üssü Ramstein’da 40 ülkenin katıldığı Ukrayna zirvesinde, Almanya da Ukrayna’ya ağır silahlar verme konusunda uzun süredir devam eden temkinli tutumunu sonlandırmış, ağır silahlar verme konusunda yeşil ışık yakmıştı.

Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht de Almanya’nın Ukraynalı askerleri Almanya topraklarında topçu sistemleri konusunda eğiteceğini açıkladı.

Haberin devamı için tıklayın:

https://www.dw.com/tr/abd-almanyada-ukraynalı-askerleri-eğitiyor/a-61644588

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: AA