Vakalar azaldı: Belçika da salgın tedbirlerinde gevşetmeye gidebilir

Vakalar azaldı: Belçika da salgın tedbirlerinde gevşetmeye gidebilir
REKLAM ALANI
Yayınlama: 08.02.2022
Düzenleme: 08.02.2022 11:37
10
A+
A-

Belçika hükümeti, Covid-19 salgınında vakaların azalmaya başlamasıyla birlikte salgın tedbirlerinin gevşetilmesini görüşecek.

 

Hükümetin Danışma Komitesi, koronavirüsün Omicron varyantının ortaya çıkmasının ardından başlayan salgındaki beşinci dalgada düşüş görülmesi üzerine şu anda tedbirlerle ilgili uygulanan “kırmızı kod” yerine “turuncu koda” geçmeyi cuma günü değerlendirecek. Hükümetin, restoran ve kafe gibi işletmelerin çalışma saatlerinin uzatılması, gece kulüplerinin açılması ve kalabalık konserlere izin verilmesi, sinema ve tiyatrolarda uygulanan kısıtlamaların değiştirilmesi türünden uygulamaları görüşmesi bekleniyor.

VAKA SAYILARI DÜŞÜYOR

Belçika’da aralık sonunda artmaya başlayan vakalar günlük ortalama 52 bini geçtikten sonra geçen hafta düşüşe geçti. Şu anda günlük ortalama vaka sayısı 38 bin civarına indi. Vakaların yüzde 99,3’üne virüsün Omicron varyantı neden oluyor.

Hastaneye yatışlarda da aralık sonundan beri bu hafta ilk kez azalma kaydedildi. Günde yaklaşık 350 kişinin Kovid-19 nedeniyle hastaneye kaldırıldığı Belçika’da toplam 4 bin 200 kişi hastanelerde tedavi görüyor, bu kişilerin 430’u yoğun bakımlarda tutuluyor.

11,4 milyon nüfuslu ülkede bugüne kadar 3,3 milyon vaka kaydedildi, 29 bin 227 kişi hayatını kaybetti.

YENİ POSTA – BRÜKSEL

FOTO: AA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.