Ve o yasa teklifi verildi: Bülent Tezcan “yurtdışı seçim bölgesi” için harekete geçti

Ve o yasa teklifi verildi: Bülent Tezcan “yurtdışı seçim bölgesi” için harekete geçti
REKLAM ALANI
Yayınlama: 10.07.2022
43
A+
A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Meclis Üyesi ve Aydın milletvekili Bülent Tezcan yurtdışının seçim bölgesi olması için bir yasa önerisini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sundu.

CHP Yurtdışı Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tezcan’ın konuya ilişkin kanun teklifini meclise sunduğunu CHP Berlin Başkanı Kenan Kolat duyurdu.

[ngg src=”galleries” ids=”85″ display=”basic_imagebrowser”]Kolat’ın açıklamasına göre yurtdışı seçim çevresi kanun teklifi şu noktaları içeriyor:

SEÇİM ÇEVRESİ İÇİN 15 MİLLETVEKİLİ AYRILACAK

-Artık yurtdışı başlı başına bir seçim çevresi olacak. Nasıl yurt içinde her ilin milletvekili ayrı ayrı seçiliyorsa, yurt dışı seçim çevresinin milletvekilleri de ayrı seçilecek.

-Yurtdışı seçim çevresi için 15 milletvekili ayrılacak.

OYLAR PAYLAŞTIRILMAYACAK

-Yurt dışı oylar yurt içindeki seçim çevrelerine (illere) paylaştırılmayacak. Bu oylarla doğrudan yurt dışı seçim çevresinin milletvekilleri seçilecek.

-Her il gibi, yurt dışı seçim çevresinin adayları da ayrı olacak ve milletvekilleri bu adaylar arasından seçilecek.

-Yurtdışında yaşayan seçmenlerimiz kime oy vereceklerini önceden görecek ve ona göre oy verebilecekler.

SEÇİM ÇEVRELERİNİN SORUNLARINA BÜYÜTEÇ

-Buradan seçilen milletvekillerinin seçim çevresi yurtdışı olacağı için, kendi seçim çevrelerinin sorunlarını daha yakından takip edebilecekler.

-Vatandaşlarımız buradan seçilen milletvekillerine dertlerini doğrudan anlatabilecek, onlardan talepte bulunabilecek ve hesap sorabilecekler.

CHP’li politikacı Kolat açıklamasında  “CHP Berlin olarak uzun süredir dile getirdiğimiz bu konuda AKP’nin tavrını ise merak ediyoruz. Kendileri de daha önceden bu konuda adım aacaklarını bildirmiş olan kükümetin bu konuda verdiği sözü yerine getirip getiremeyeceğini göreceğiz” diye konuştu.

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: AA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.