Viyana’da “gargara testi” ve ilk yorumlar: Halk projeden memnun!

Viyana halkı yakın zamanda başlatılan “Alles Gurgelt!” projesine yoğun ilgi gösterdi. Yeni Vatan gazetesi, halkın pilot projeden oldukça memnun olduğunu gösteren anket çalışmasına dikkat çekti.

Viyana Belediyesi ve Ticaret Odası tarafından başlatılan ve şu anda sosyal kurum ve şirketlere sunulan “Alles gurgelt” projesinin oldukça başarılı geçmesi memnuniyet yarattı.  Viyana Eyaleti Sağlık Bakanı Peter Hacker’in (SPÖ)  yaptığı açıklamada Viyanalıları“Alles Gurgelt” projesine sürekli bir biçimde katılmaya davet etti.

Pilot projenin bir parçası olarak şimdiye kadar 208 bin 815 PCR testinin gerçekleştirildiği açıklandı. Testlerin 800’ünün pozitif çıktığı, bunun da analiz edilen örneklerin yüzde 0.38’ine karşılık geldiği kaydedildi. Kampanyaya 210 binden fazla çalışanı olan 3 bin 700 şirket katılmak için kaydolmuştu. Polis de yakın zamanda katıldığı bildirildi.

SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

Katılımcıların, testi edinmek için “www.allesgurgelt.at” adresinden bir barkod edinmeleri ve kayıt yaptırmaları gerekiyor. Test, web uygulaması ve video aracılığıyla kaydedilerek evde de gerçekleştirilebiliyor.

Ücretsiz test kutusunun REWE Group -şu anda Bipa şubeleri- bünyesinden edinilebileceği duyuruldu. Testin zorunlu yerlerde geçerli olması için kamera önünde videoya kaydedilerek yapılması gerektiğinden, evde bir akıllı telefona veya kamerası olan bir dizüstü bilgisayara, ayrıca kişinin gerçekten teste tabi tutulduğunu kanıtlamak için de kimlik belgesine ihtiyaç bulunuyor.

PCR testi için kamera önünde gargara yapılmalı ve verilen kabın içine tükürüldükten sonra kapağı kapatılarak numuneler yine şubelere -şu anda sadece eczane zinciri Bipa- teslim edilmeli. Uygulamanın süpermarketlerde de yapılabilmesi için çalışmaların sürdüğü belirtildi. İlk kutuların hali hazırda Merkur şubelerinde bulunduğuna dikkat çekildi.

Değerlendirmenin, Viyana Sağlık Kuruluşu Lead Horizon ve Lifebrain laboratuvar grubu ile gerçekleştirileceği açıklandı.

24 SAAT İÇİNDE SONUÇ

Test görevlileri, 24 saat içinde sonuç hakkında dijital olarak bilgilendirme yapılabiliyor. İlgili sertifika, test yapıldıktan sonra 72 saate kadar geçerli oluyor. Haftada iki kez muayene yapılabiliyor. Katılımcılar eğer kimlik açıklamak istemiyorsa, anonim olarak da test edilebiliyor. Ancak bu durumda sonuç, kuaför ve masaj salonlarına giriş için kullanılamıyor.

Pilot projeyi değerlendirmek ve daha da geliştirmek için, katılımcılardan yakın zamanda deneyimlerini online bir ankete bildirmeleri istendi. Hacker’in Bürosu’ndan edinilen bilgiye göre, anketi 1285 kişi tamamladı ve bunların yüzde 96’sı test seçeneğinden memnun kaldığını bildirdi.

Yeni Vatan’ın haberinde daha geniş bilgiye de yer verildi.

VİYANA

KAYNAK: www.yenivatan.at

GÖRSEL: www.allesgurgelt.at