Viyana’da “kapanmayı geriletme” hesapları: Avusturya hükümeti açılışı planlıyor

Avusturya hükümeti, salgını geriletmesi beklenen aşının ve testlerin yaygınlaşmasıyla birlikte ülke için yeni bir açılış planı üzerinde çalışıyor. Viyana merkezli “Yeni Vatan” gazetesi, ayrıntılı bir haberinde bu açılışla ilgili ayrıntıların önümüzdeki günlerde açıklanabileceğine dikkat çekti, ayrıntılar verdi.

Birçok çevrede Almanya ve Avrupa’ya model olabileceği tahminleri yapılan Avusturya’daki Hıristiyan demokratlarla Yeşiller arasındaki koalisyon hükümeti, koronavirüsün kapattığı ülkeyi açmak için önümüzdeki hafta sunulacak olan planın detayları üzerinde çalışıyor. Federal hükümet tarafından eyaletler, belediyeler ve sosyal ortaklardan temsilcilerle oluşan ve atılacak olan adımlarla ilgili detayların görüşüldüğü bir “açılış komisyonu” kuruldu.

Bazı siyasal gözlemcilere göre, hükümetin kesin açılış planını bu hafta sonu açıklaması mümkün. Açılış tarihinin henüz belirlenmediği belirtiliyor. Başbakan Sebastian Kurz geçen cuma yaptığı bir açıklamada “mayıs ortasından” söz etmişti. Kulislerde dolaşan tarihler, mayıs ayının 10’u, 17’si ve 25’ini işaret ediyor. Kesin tarihin ise enfeksiyona, aşının ilerleyişine ve yoğun bakım ünitelerinin iş yüküne bağlı olduğu söyleniyor.

DOĞUDA “ARA ADIM”

Şu anda gıda dışındaki ticaretle ve yüz yüze yakınlıkta hizmet sağlayıcılarının engellendiği katı bir kilitlenme yaşayan Viyana ve Aşağı Avusturya federal eyaletlerinde açılma yolunda bir “ara adım” olacağı açıklandı.

Genel olarak Viyana ve Aşağı Avusturya’nın 3 Mayıs’tan itibaren ticaret ve hizmet sağlayıcılarını yeniden açması, böylece bu iki federal eyaletin diğer altı eyaleti yakalaması bekleniyor.

GİRİŞ TESTLERİ ZORUNLU OLMALI

Şimdiden gastronominin bazı bölümlerini açan ve özel bir rota izleyen Vorarlberg örneği, Avusturya genelinde duyurulan açılışta önemli bir rol oynayacak. Açılışlarla ilgili büyük güvenlik önlemlerinin alınması gerektiği vurgulanarak zorunlu giriş testlerinin perakende ticaret dışında hemen hemen her yerde zorunlu hale getirileceği ileri sürülüyor.

ÖZGÜRLÜK ANAHTARI YEŞİL PASAPORT!

Hükümet, “yeşil pasaportu” evrensel bir açılış anahtarı olarak görüyor. Bu uygulamada, bir kişinin aşı olup olmadığını, iyileşip iyileşmediğini veya test edildiğini gösteren bir QR kodu (elektronik veya basılı) olacak, negatif sonuçlu bir testin geçerliliği muhtemelen sadece 48 saat sürecek. Plana göre bu “yeşil pasaport” ile restoranlara, otellere, kültürel ve sportif etkinliklere erişim mümkün olacak.

Aşı olan kişiler için, şu andan farklı olarak, kuaföre gittiklerinde “yeşil pasaport” artık ek bir test yaptırmalarının gerekmediği anlamına gelecek, bununla birlikte, aşı eksikliği nedeniyle henüz aşı olma şansı bulunmayan kişiler de testle özgürlüğün tadını çıkaracak.

Viyana’daki siyasal gözlemcilere göre, Başbakan Kurz, aynı anda tüm kilitleri açma yanlısı. Muhafazakâr politikacı, spor, kültür, otel endüstrisi, hizmet sağlayıcılar gibi her kesimin belli bir günde açılmasında ısrarlı. Eş zamanlı açılımın, hükümetin herhangi bir sektörün haksız muamele görmesini engellemek istemesinden kaynaklandığı belirtiliyor.

YENİ VATAN – VİYANA

FOTO: A.A.

KAYNAK: www.yenivatan.at