Viyana’nın kararı: Sezgin Baran Korkmaz ABD’ye iade ediliyor

Avusturya Adalet Bakanlığı, Sezgin Baran Korkmaz’ı ABD’ye iade ediyor. Gerekçenin, ABD’nin talebiyle tutuklanması, siyasi yargılama olmayacağına dair garanti verilmesi ve alacağı cezanın da bilinmesi olduğu aktarıldı. Avusturya’da yayınlanan Türkçe haber portalı www.yenivatan.at’de yer alan habere göre Korkmaz’ın 10 gün içinde itiraz hakkı bulunduğu ifade edilirken, iade sürecinin de 1 ay olduğu öğrenildi. Karar bugün verilmeseydi, Korkmaz 19 Haziran 2022 tarihi itibariyle serbest bırakılacaktı.

Avusturya Adalet Bakanı,  Alma Zadic, yaklaşık bir yıldır Yukarı Avusturya Wels Cezaevi’nde “iade gözaltısında” tutulan Sezgin Baran Korkmaz‘ın, öncelikli olarak ABD’ye iadesine karar verdi. Karar Korkmaz’ın Türkiye’ye iadesi için Avusturya’da milyonlarca Avro Avukatlık ve lobi parası ödeyenler için şok , endişe ve korku yarattığı öğrenildi.  Yeni Vatan gazetesi, SBK’nın Avusturya’da lobi veya avukatlar vs. Türkiye’ye tesliminin zor olduğunu bir TV kanalında anlatmış ve “İbre kesinlikle Amerika’yı teslim edilecek yönünü gösteriyor” diye bir analiz yayımlamıştı.

Üç sayfalık iadeye ilişkin kısa karar, bugün bildirildi ve Sezgin Baran Korkmaz’ın kaldığı cezaeviyle, Türkiye’nin Viyana Büyükelçiliği ve ABD tarafına iletildi. Karar bugün verilmeseydi, Sezgin Baran Korkmaz 19 Haziran itibariyle serbest bırakılacaktı. Çünkü, Avusturya’da, iade gözaltısında maksimum süre bir yıl ve bu bir yıl içinde bir karar verilmesi ya da gözaltına alınanın serbest bırakılması gerekiyor.

Karar, Türkiye‘nin Viyana Büyükelçiliği, ABD tarafı ve Korkmaz’ın kaldığı cezaevine bildirildi. Ayrıntılı kararın da cuma ya da pazartesi günü taraflara iletilmesi bekleniyor,

İADE SÜRECİ NASIL OLACAK?

İade sürecinin en fazla bir ayda tamamlanması bekleniyor. Korkmaz itiraz etmez ya da itirazı reddedilirse, tutuklu olarak ABD’ye götürülecek. ABD’den “siyasi yargılama olmayacak. Maksimum cezanın infaz sınırı 5-6 yıl olacak” güvencesi alan Korkmaz, son durum değerlendirmelerinin ardından ABD’ye iadeden yana tavır almaya başlamıştı. Bunun nedenlerinin başında, Korkmaz’ın yatırımlarını yönettiği Digor adlı şirketinin merkezinin New York’ta olmasının yattığı belirtildi.

İŞTE İADE GEREKÇELERİ

Bakanlığın üç sayfalık “kısa iade kararında” şu ifadeler yer aldı: 

“Korkmaz, ABD’nin iade talebiyle yakalandı. Kendisine, siyasi bir yargılama olmayacak güvencesi verildi. Ayrıca tüm suçlamalardan ceza alsa bile, bu ceza maksimum 15 yıl olabilir. Ortalama cezanın ya da maksimum infazının yaklaşık 5 yıl olması tahmin ediliyor.”

YENİ POSTA – VİYANA

FOTO: https://sbkv.org

KAYNAK: https://www.yenivatan.at/avusturya-adalet-bakani-sezgin-baran-korkmazi-amerikaya-iade-ediyor/