Yabancı işgücü girişi olmazsa “AB’nin patronu” tökezleyecek: Alman ekonomisinde kalifiye işgücü alarmı

Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (DIHK), kalifiye işgücü açığına karşı uyarıda bulundu. DIHK Başkanı Adrian, “Nitelikli işgücü göçüne ihtiyacımız var” dedi.

    

Federal Almanya’da kalifiye işgücü açığı korkutucu sonuçlarıyla gündemdeki yerini koruyor. Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (DIHK) Başkanı Peter Adrian, işgücü açığında henüz zirveye ulaşılmadığını belirterek, bunun Alman ekonomisinin en büyük sorunu olmayı sürdürdüğünü kaydetti.

Berlin’de açıklama yapan Adrian, “Kalifiye işgücü açığı Alman ekonomisi ve rekabet gücümüz açısından gelecek yıllarda bir numaralı konu olmayı sürdürecek. Nitelikli işgücü göçüne ihtiyacımız var” dedi.

DIHK’nin tahminlerine göre, 2020’li yılların sonuna kadar Almanya’da kalifiye eleman sayısında 3 ila 4 milyon azalma olacak.

Alman İşverenler Konfederasyonu Başkanı Ingo Kramer ise yeni Alman hükümetine hedef odaklı ve nitelikli işgücü göçünün kolaylaştırılması için çağrıda bulundu. Kramer, “Bizim nitelikli işgücü göçüne olanak veren, işlerliği olan bir yasaya ihtiyacımız var. Bu yasanın yanı sıra adayların Alman temsilciliklerine gidip başvuru yapmalarını kolaylaştıran bir mekanizma da gerekli” dedi.

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: AA

Kaynak: www.dw.com